Întrebare recomandată | alexandruth a întrebat:

O ciocolata pe zi (de 100g) e mult? Ma poate afecta cu ceva (pancreas >= diabet)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult. Depinde si ce predispozitie ai pentru diabet, dar oricum, bine nu iti face.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O ciocolată pe zi?
Ești depedent și asta nu este bine.
Consumi 2-4 cubulețe pe săptămână.
Pa, pa.

| yasser25 a răspuns:

Este cam mult!

| RAY a răspuns:

Zahar=moarte

| Fatamuntilor a răspuns:

IN cel mai rau caz cea amaruie cu peste 75% cacaua.Dar si aici fara abuz.

| DraudeS a răspuns:

Vad niste raspunsuri de toata frumusetea pe aici.
Atata timp cat organismul iti necesita si corpul nu-ti respinge ciocolata respectiva, se accepta, ba chiar se indica.
Ciocolata are o cantitate mare de glucide, iar creierul necesita o cantitate mare de glucide. Daca deja suferi de diabet zaharat, logic ca nu este indicat. Banuiesc ca ai o varsta frageda, nu risti tu diabetul de pe acum din cauza unei ciocolate pe zi.

Sanatate!

| Weider a răspuns:

Depinde de organism, diabetul nu vine doar de la dulciuri, si de la alte chestii. E important sa ai grija de pancreas, si sa mananci cu masura.

| ihacoswhy a răspuns:

Eu mananc amaruie si nu poti face diabet decat daca mananci foarte multa cam 5 tablete pe zi, diabetul se transmite prin sange, deci nu e nici o problema, varul meu manca o tableta mare de ciocolata zilnic dar acum nu mai mananca fiindca era f nervos

| ÐỄỄẴ97 a răspuns:

E mult daca mananci de aia normala, dar daca mananci de aia amaruie poti manca 2, 3 fara probleme.

| Sarai a răspuns:

Depinde si cata miscare faci. De exemplu pentru un sportiv care se antreneaza 2-3 ore pe zi nu este mult. Dar pentru un om care sta toata ziua la calculator sau in pat sau la birou este mult.

| vladys a răspuns:

Daca mananci o ciocolata pe zi este destul d em ult si depinde daca este amaruie nu este chiar asa de grav

| alina232323 a răspuns:

Initial te ingrasa cu siguranta...iar in timp poate duce si la alte afectiuni, depinde de organism. Dar cred ca ar trebui sa o lasi mai moale pentru ca orice e mult strica. Ciocolata poate crea dependenta si nici o dependenta nu face bine. E recomandat sa mananci patru patratele pe zi. Asa face bine.