| FilipJicha a întrebat:

O cunostinta era in pragul infarctului acum ceva timp. A chemat ambulanta, a venit doctorul, i-a administrat ceva pe loc si a urcat-o in masina pentru a o duce la spital. Pe drum i s-au mai facut si alte injectii, timp in care a facut si infarctul. Persoana a ramas constienta tot drumul. A ajuns la spital si i s-a administrat din nou ceva, fiind, ulterior, stabilizata. A stat 2 saptamani in spital, timp in care a facut tratament si apoi a venit acasa. Din curiozitate intreb, ce anume i s-a administrat mai exact acasa, in ambulanta si in spital? Ce tratament a facut, ulterior? De ce nu a fost nevoie de vreo interventie chirurgicala? De ce persoana a fost tot timpul constienta? Se poate considera norocoasa ca inca traieste? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil acasa si pe ambulanta i s-au administrat vasodilatatoare. La spital e posibil sa i se fi administrat trombolitice sau, din nou, vasodilatatoare coronariene si tonice cardiace.
Nu vad de ce ar fi fost nevoie de o interventie chirurgicala. Cel mult putea beneficia de o tromboliza chirurgicala, dar nici asta nu este o interventie reala, se patrunde cu un cateter din femurala. NU exista nici un motiv ca o persoana care face infarct miocardic sa isi piarda cunostinta. Toate persoanele care fac infarct sunt constiente, asa este normal si logic. Starea de constienta este legata de circulatria cerebrala nu de cea coronariana. Se poate considera norocoasa ca exista medici si ca ambulanta a ajuns repede. Tinand cont ca fiecare serviciu de ambulanta se confrunta zilnic cu sute de apeluri false, adesea ambulanta intarzie.

| FilipJicha explică (pentru Brigaela):

Va multumesc mult, fix de acest raspuns aveam nevoie.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noi de unde sa stim? crezi ca un medic sta pe aici pe gratis?

| Yon1470 a răspuns:

Ai fi putut sa intrebi doctorii, tot din curiozitate!

| FilipJicha explică (pentru Yon1470):

Nu fratioare, nu puteam sa intreb doctorii. In primul rand, e doar o cunostinta. Nici macar n-am stiut si nici macar n-am fost la spital la ea. Sa ma duc acum sa-i intreb oare? Merg eu, coate goale, sa ma iau la taclale cu medicii. Intrebam de curiozitate aici pe TPU, poate s-o gasi vreun cunoscator care sa ma ajute. Nu am nevoie de raspunsuri impertinente.

| Yon1470 a răspuns (pentru FilipJicha):

Mi se pare inutil, sa intrebi pe internet, despre problemele medicale ale unei cunostinte, in loc sa intrebi un doctor sau chiar persoana in cauza.

| GabrielGL a răspuns:

Asta ar trebui intrebati doctori si e posibi sa aiba o fisa si acolo e scris ce i-a fost administrat intre ei isi zic ce iau administart asa nu ii mai dau accelasi medicament depinde acum si de ce fel tip de infarct a facut scrie pe fisa, ar trebui sa faca anumite controale la un privat daca se stie cu probleme la ceas nu e de gluma unii pot avea 10 si nu mor si alti unul si la revedere...

| FilipJicha explică (pentru GabrielGL):

Lucrul asta s-a intamplat acum foarte mult timp. Nu caut tratamente pe TPU, doar eram curios ce substante i s-au administrat si ce rol au ele.

| GabrielGL a răspuns (pentru FilipJicha):

Doctori acceia stiu care au fost pe ambulanta si la salon aici un doctor isi poate da cu presupusul el nu stie cate kg are varsta ce tip de infarct toate se calculeaza...asa ar trebui