| alexcuamare123 a întrebat:

O dată la cât timp este bine să te speli? Intreb asta deoarece am auzit că spălatul zilnic poate afecta sănătatea și vreau să fiu sigur dacă e adevărat si la cat timp este bine să te speli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe timp de iarna la 3 zile, vara zilnic. E adevarat ca mult dus sau baie strica, elementele de igiena personala contin agenti toxici, la fel si pasta de dinti incat afecteaza randamentul organismului in timp. Sant destui actori din holiwood care se spala 1 data pe luna si put ca naiba pentru ca nu folosesc deodorant, acum nu inseamna ca trebuie sa faci la fel. Te mentii curat de fel apa nu costa mult.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De peste 60 ani ma spal cel putin dimineata si seara. In cursul zilei ma spal de cate ori este nevoie ca sa nu miros. Prefer sa nu ma prea dau cu chimicale (spray, deodorante solide, etc) si sa dau cu sapun din plin. Nu mi-a afectat nimic.

| Simpatic a răspuns:

Ai auzit mituri, spalatul nu face rau ba din contra
Nespalarea face rau tie si celor din jur happy

| Jipa95 a răspuns:

De Craciun si la Paste, in rest nu vad rostul.

| gabicoo a răspuns (pentru Jipa95):

Nooo! O dată pe an! Vara la râu! E cel mai bine!
laughing

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu te speli te dă mama afară din casă, nu-și dorește miros de boschetar, deci nu ai de ales chit că nu-ți place apa.

| johnnny123 a răspuns:

Cine ți-a spus că "spălatul zilnic poate afecta sănătatea" nu e prea prieten cu săpunul...

| gabicoo a răspuns (pentru johnnny123):

Ludovic al XIV-lea! Zis și "Regele Soare"!
Omul nu a făcut baie niciodată! Era șters de slujitori cu prosoape ude și se parfuma din belșug!
O dată s-a dus neanunțat în vizită la primul său ministru Jean Baptiste Colbert și l-au găsit făcând baie. A fost așa de șocat de acest obicei barbar că era să-l demită! Chiar și-a trimis medicul personal să-l convingă să renunțe la acest obicei nesănătos!

Nu fac mișto!

| Salontanul a răspuns (pentru gabicoo):

Regina Isabela I a Castiliei se zice ca nu s-a spalat 30 de ani. Hainele sale capatasera o culoare gri spre negru. De aici si denumirea de "culoare isabeliana".

| Brizbriz a răspuns (pentru gabicoo):

"în 23 Martie | gabicoo a răspuns (pentru johnnny123):
Ludovic al XIV-lea! Zis și "Regele Soare"!
Omul nu a făcut baie niciodată! Era șters de slujitori cu prosoape ude și se parfuma din belșug!
O dată s-a dus neanunțat în vizită la primul său ministru Jean Baptiste Colbert și l-au găsit făcând baie. A fost așa de șocat de acest obicei barbar că era să-l demită! Chiar și-a trimis medicul personal să-l convingă să renunțe la acest obicei nesănătos!

Nu fac mișto!"

dap, e pe bune, stiu din surse multiple, pana in epoca victoriana, asa era

deci, cum spune gabicoo... NICIODATA, daca nu ai igiena in casa

pe vremea aia erau doar constatari, romanii care se spalau in draci, considerau baile publice ca fiind "bantuite" pentru ca o tona se imbolnaveau de acolo, pentru ca nu stiau ce sunt alea igiena, dezinfectanti, bacterii, etc.

dar acum e dovedit, categoric, baia deschide porii si asta te expune la boli daca mediul in care traiesti nu e destul de curat

daca ai igiena in casa, atunci poti sa faci baie de 2 ori pe zi si dus odata la 2 ore

recomandat e sa faci dus CEL PUTIN odata pe zi (de preferat dimineata, ca sa nu puti toata ziua) si baie la cap odata pe saptamana

| Emma30555 a răspuns:

Apa și săpunul nu fac rău, trăim în secolul 21, sunt alte obiceiuri mai dăunătoare cum ar fi fumatul, alimente nesănătoase, poluarea dar sa fi curat și sa faci dus tine de educație. Poate o zi nu ai chef, se poate întâmpla dacă stai acasă dar dacă te duci la munca, școala, ieși zilnic, normal este sa îți faci dus ca să eviți situații penibile în care sa comenteze lumea ca nu te speli.

| mi25 a răspuns:

Stii ca in evul mediu regii Frantei faceau baie doar de 2 ori pe an? Cu ce ai fi tu mai prejos?!

| blairelovesmusic a răspuns:

E bine sa te speli 1 data la 2 sau 3 zile.

| SharpEagle a răspuns:

O data, la cat timp este necesar.

| AnnonnyMa a răspuns:

Unele săpunuri sunt dure cu pielea. Baia nu o sa îți afecteze sănătatea. Fac baie în fiecare zi, uneori și de doua ori pe zi pentru ca ma mai scăpa de plictiseala și ma relaxează. Zonele care emana mirosuri trebuie spălate zilnic, pe restul corpului nu e nevoie sa dai neapărat zilnic cu săpun, poți doar sa te clătești, dar nu îți afectează oricum sănătatea.laughing

| Rika2019 a răspuns:

E chiar necesar sa te speli zilnic! Mai ales igiena intima trebuie respectata cu strictete - https://suntmamica.com/igiena-intima-corecta/

| Ariel21 a răspuns:

De cate ori vrei si simti nevoia happy

| itachi23 a răspuns:

Te poți spala zilnic ca e mai bine sau măcar la 2 zile

| BasedTavian a răspuns:

Nu văd rostul acestei întrebări, atâta timp cât nu îți atrage nimeni atenția eu zic ca poți sa nu te speli

| hamhamlasalatra a răspuns:

Da, sincer eu cred ca daca dau cu apa si sapun pe mine in fiecare seara o sa fac cancer pulmonar, aveti grija copii.