| xByte a întrebat:

Consumul mare de apa poate afecta sanatatea? Intreb asta deoarece eu personal consum undeva la 8-9l de apa pe zi, in timp ce majoritatea persoanelor pe care le cunosc consuma pana in 2l

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Un consum atat de mare de apa, in conditiile in care nu lucrezi zilnic munca fizica grea la 30+ de grade e semn de diabet sau alte boli endocrinologice asa ca fuga la medicul de familie sa-ti faca o trimitere la un endocrinolog si consult rapid. Sau macar o glicemie la primul laborator de analize sau farmacie care face asta, sa vezi cum stai cu glicemia.
Si da, te afecteaza, mult de tot. Ce-i prea mult nu-i sanatos, nici macar cand e vorba de apa sau oxigen. Exista intoxicatii cu apa din care se moare, daca bei prea multa apa la fel cum exista si moarte subita la pacinetii care primesc mult timp oxigen in concentratie mare... Dar lectia asta de fizica si fiziolgie e pentru alta data.

| DovleacTurbat a răspuns:

Practici vreun sport anume? Lucrezi in solare ceva medii de lucru cu spatii inchise la temperaturi inalte? Daca raspunsul la intrebari e NU ar trebui sa consulti un medic asta in cazul in care chiar bei atatia litri de apa. Ce greutate ai?

| RainbowD a răspuns:

Practici vreun sport? Si eu consumam vreo 6-7 litrii de apa pe zi daca nu mai mult pe vremea cand faceam sport de performanta. Ar fi bine sa mergi la un doctor sa vezi daca nu ii de la altceva aceasta sete excesiva in caz ca nu faci un sport de performanta greu.

| LoredanaS19 a răspuns:

Te ajută foarte mult consumul de apa, normal minimul pe zi este de 2l adica cel mai puţin sa fie 2 litri dar tu poti sa consumi si 10l daca asa iti cere corpulhappy multa sănătatehappy

| FulgerInfinite a răspuns:

Pai nu prea dauneaza sanatatii dar daca nu faci sport o sa te ingrasi! Iti propun sa faci multa miscare si cand alergi sa te hidratezi bine sau ai putea sa dormi mai mult cad poti ca sa te trezesti tarziu si sa nu mai ai timp sa bei 8-9l.

| IonutRangu a răspuns:

De obicei nu, dar consumul exagerat de apa, prsupun ca te referi la sete excesiva, poate fi un simptom al diabetului zaharat sau al diabetului insipid. Cel mai bine ar fi sa consulti un doctor.

| ambicio a răspuns (pentru IonutRangu):

Diabet insipid.

| Negru_Ioan-Iulian_1997 a răspuns:

Se dilueaza sarea din organism. deci, da afecteaza.