| StLav a întrebat:

Se mai fac avorturi prin operatie de cezariana? daca da, unde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din intrebarea ta deduc ca ai mai mult de 3 luni de sarcina. Avortul terapeutic in al doilea trimestru de sarcina se face prin declansare medicamentoasa sau prin "mica cezariana". Acest avort se face doar daca copilul e malformat sau mama are o afectiune care ii pune in pericol viata. De aceea ii spune " terapeutic". Nu e legal avortul" la cerere" in al doilea trimestru de sarcina.

| StLav explică (pentru Abh):

Precizez ca nu e pentru mine, nu sunt eu insarcinata ca sunt prea tanara sa fiu. insa este o prietena de-a mea care acum este in cel de-al treilea trimestru de sarcina si care nu a stiut pana acum o saptamana ca este insarcinta, deoarece totul a fost normal si i-a venit si ciclu peste sarcina, iar copilul nu poate sa-l pastreze din mai multe cauze...

| Abh a răspuns (pentru StLav):

Sa-l nasca si sa-l dea la stat. Nimeni nu face intrerupere de sarcina in trimestru 3. E crima!

| StLav explică (pentru Abh):

Dar din cate am inteles(de pe internet) se fac avorturi prin cezarian si in trimestrul 3 de sarcina (histerotomie) sad

| StLav explică (pentru StLav):

Cezariana* scuze

| Abh a răspuns (pentru StLav):

Ti-am mai spus care sunt conditiile ca acest avort sa fie legal.

| das3 a răspuns:

Buna
Domne fereste cum sa faca avort la o sarcina asa mare
mergi cu ea la ecograf sa vada copilul si vezi daca mai poate sa-l omore. sa mai aiba rabdare si sa-l dea de crescut la o familie buna care vrea copii si nu poate face. te rog daca mai aveti nevoie sa vb cu cineva mailul meu este simona_2013_a@yahoo.com

| Ionut995 a răspuns:

Sa intrebe un doctor specializat ca eu nu stiu