| Safire17 a întrebat:

O intrebare: Ma doare in partea dreapta intre umar si gat, deci o parte a spatelui, adevarul este ca stau cam cocosata la scoala, cand imi fac temele si la calculator si uneori chiar si cand merg! Acum 2 intrebari: credeti ca e de la faptul ca stau cocosata? A doua intrebare: Ce as putea sa fac/iau (in afara de pastile) ca sa stau mai dreapta, macar cand merg? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Nu mai sta cocosata pentru ca dai in scolioza (coloana stramba) si de aici dai in alte complicatii,vei ajunge sa porti burtiera si sa mergi la masaj care e destul de scump.
controleaza-ti tinuta,tine umerii drepti,spatele drept, roaga pe cineva sa-ti atraga atentia de fiecare data ca sa te dezveti de obiceiurile proaste, pana nu e prea tarziu.
bafta papusa!

| bulin a răspuns:

Pozitia haotica pe care o avem cand stam la calculator ne provoaca diverse junghiuri si ne cocoseaza ca sa spun mai pe intelesul tuturor big grin, incearca sa stai dreapta mai ales cand stai la calculator.Maseaza muschiul cu un unguent pe baza de camfor sau cu nurofen, diclofenac, etc.in cateva zile iti trece si schimba pozitia de stat la calculator chiar si scaunul.

| Safire17 explică:

Mentionez ca am mai avut si pana acum... MoreFun, deja simt exact ca o febra musculara!

| IAmSoDifferent a răspuns:

Incearca sa te duci la un doctor big grin si un sfat controleaza te sa stai dreaptawinking gandeste te si tu ca daca stai cocosata o sa ramai asa si o sa rada lumea de tine eu asa ma gandeam si de frica stateam dreapta big grin si acum unele fete imi spun ca de ce stau asa dreapta happy si cum pot sta deci in concluzie DREAPTA scrie pe tine big grin succes big grin

| MoreFun a răspuns:

1. Poate si de aceea te doar spatele, pentru. ca stai incomod. Si dupa o vreme începi sa simți un fel de "febra musculara".
La a doua întrebare nu știu. Poate ai putea încerca sa repeți sa mergi drept prin casa sau când mai ieși la plimbare sau de genul sa te dezobișnuiești de statul cocoșat. Bafta!

| NuAmNumeBăă a răspuns:

Bună. Du-te spre exemplu la medicul de familie. Şi încearcă pe tot posibilul să stai dreaptă pentru că şi eu merg cam cocoşată. sad