| Forza4Milano a întrebat:

O intrebare pentru cei care au purtat aparat de contentie(gutiera sau cum vreti sa-i spuneti).Nu e cam ciudat sa o porti? Adica te duci la cineva in vizita si trebuie sa vada ala cum ti-o scoti cu saliva cu tot.Eu o port de 2 luni si m-am saturat efectiv de ea, oriunde merg trebuie sa o dau jos si sa se uite ceilalti cu scarba la mine da da-o dracu de treaba! Chiar nu ma intereseaza ca mi se stramba un pic dintio pentru ca poti purta aparate dentare + aparate de contentie ani de zile, sa primesti o minge in fata si gata sa se aleaga praful de dantura ta.Nu e numai o intrebare pentru cei care au purtat gutiera dar vreau sa aflu cum sa nu ma mai simt jenat cand se uita cineva la mine ca mi-o dau jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu o mai scoate decât seara...

| Elide a răspuns:

Și eu am purtat câteva luni așa, cred că vreo 5 luni după ce mi-am dat jos aparatul și da, trebuia să mă ascund sa mi-o dau jos, in alte cazuri voiam să o dau jos și nu puteam, de față cu alte persoane, doar 6 luni o poți purta și ziua, eu după aceea am purtat o numai pe timpul nopții și nu mai am probleme și nici dinții nu mi s-au strâmbat

Răspuns utilizator avertizat
| Hope1992 a răspuns:

E decizia ta cum vrei sa ai dintii,nu te obliga nimeni. Ceea ce nu inteleg eu e de ce ti-o dai jos de fata cu toata lumea.Du-te frumos la baie, ia- cu tine un servetel, o scoti in liniste, fara sa dezgusti pe ceilalti si o pui in servetel, apoi intr-un suport.

| Forza4Milano explică (pentru Hope1992):

Deci cand sunt la cineva ma duc de 10 ori la baie am inteles

| Hope1992 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Nu am purtat, dar stiu pe cineva care a purtat, fa-ma si pe mine sa inteleg, de ce tot o scoti si o pui? Din ce mi-a spus prietena mea ei i s-a recomandat sa o poarte seara.

| Hope1992 a răspuns (pentru Forza4Milano):

E o dovada de bun, simt, poti sa te duci si de 50 de ori. E ca si cum te-ai scobi in nas sau te-ar scarpina in locurile private. Asa ceva tine de igiena si nu se face de fata cu ceilalti...

| Forza4Milano explică (pentru Hope1992):

Probabil ca asa i-a spus dentistul mie mi-a spus cu totul altceva, eu am avut probleme mari cu dinti si trebuie sa o port mai des dar ma doare cand o pun in gura si nu mai suport...

| Forza4Milano explică (pentru Hope1992):

Ce usor e sa vorbesti laughing) i-a zi daca esti in clasa te duci de 50 de ori la baie?

| Hope1992 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Atunci suporta, asta e nimic toata, poarta cat de multi poti si daca te duci la cineva doar nu stai toata ziua, poti sa nu o mai iei cu tine atunci. Eu sunt foarte toleranta in general si nu prea ma intereseaza viata altora. Dar chiar mi se pare putin deplasat sa tot o scoti si sa o bagi in gura de fata cu oamenii, e cam deplasat si nu prea placut privirii.

| Hope1992 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Incerc sa te ajut, nu cauti doar partea urata. Cand esti intr-o conjunctura sociala nu il mai porti daca nu poti sa iti tii gura inchisa mult timp si te incomodeaza. Mi-e usor sa vorbesc pentru ca nu port, poate in viitor o voi face. Tu straduieste-te sa ai dintii in viitor frumosi si sa nu ai gesturi dibioase de fata cu oamenii. Nu ca ar trebui sa fie treaba lor, dar mai bine asa decat sa te vorbeasca pe la spate pe urma.

| Forza4Milano explică (pentru Hope1992):

Ok o sa incerc

| Buzi213 a răspuns:

Nu stiu de tine, dar mie, doamna ortodont nu mi-a recomandat gutiere tocmai din cauza aceasta, ca e enervant sa o scoti si sa o pui de 7000 de ori pe zi, asa ca mi-a zis ca imi ia mulaj, parca asa se numea, si imi face aparat mobil pe care il voi purta doar seara timp de 2 ani. Da rezultate excelente, acum depinde si de gravitatea situatiei gen, cat timp ai purtat aparat fix, cat de grav a fost totul (eu am fost castor btw) si etc.