| Habarnuamcenumepum a întrebat:

O intrebare scurta, este ok sa am 140 kg la 1.95 inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este prea mult. Foarte simplu si fara nici o formula: inaltimea normala este cea in care greutatea in kg este egala cu inaltimea in cm peste 1 metru.
La inaltimea ta ar trebui sa ai cca 95 kg.
Pe internet gasesti formule de calcul a IMC, in functie de sex, varsta si inaltime.

| Lioana a răspuns:

Nu e ok. Mai slabeste vreo 40 kg.

| mi25 a răspuns:

NUUUU! Mai da jos 45 kg.

| helpforyou a răspuns:

La înălțimea de 1.95 și greutatea de 140 kg, IMC-ul este 42, ceea ce indică obezitate morbidă.
Aceasta este o situație de sănătate serioasă care poate crește riscul de boli cronice, cum ar fi diabetul, bolile de inimă și hipertensiunea arterială.

| DovleacTurbat a răspuns:

Dacă ești/practici powerlifter/ing sau strongman, da.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| AndreaDanci a răspuns:

Suna a obezitate... 50 de kg in plus e foarte mult