| Fraieru a întrebat:

O mica intrebare: daca port ochelarii altcuiva 4-5 ore pe zi pot ajunge sa port si eu ochelari?
In cat timp?

Precizare: am intrat in ceva urat, nu am nevoie de altceva decat de un raspuns concret.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă porţi ochelari de vedere 4-5 ore pe zi (deşi tu nu ai nevoie de ei), în câteva luni (de la 6 încolo) apar probleme - îţi fug ochii în direcţia centrului lentilei (forme de strabism), începi să dezvolţi afecţiunea pentru care au fost creaţi ochelarii respectivi ca s-o trateze (miopie, hipermetropie, astigmatism, etc.).
Poartă ochelari cu dioptrie 0 (zero). Şi de la ăia apar probleme dar dacă îi porţi constant peste un an.
La cei de vedere pot apărea probleme chiar destul de repede dar peste 5-6 luni devin ireparabile.
Sper că te-am lămurit.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cu siguranta iti vei strica vederea si pe langa asta vei avea si dureri de cap, greturi, varsaturi. Dioptriile de la ochelarii au rolul de a corecta anumite deficiente (boli) ale ochilor, cum ar fi: miopie, hipermetropie, strabism, astigmatism, etc. Probabil ca ai invatat la fizica despre lentile si care este rolul lor. Deci daca ochii tai sunt sanatosi (ceea ce-si doreste multa lume), atunci de ce vrei tu sa-i deranjezi? Oricat de urata ar fi problema pe care o ai, nu cred ca imbolnavirea ochilor tai este solutia optima. Mai bine ai discuta cu cineva mai mare, foarte apropiat, problema pe care o ai, si poate se va gasi o rezolvare pentru necazul tau.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E logic ca apar probleme. Ochelarii de vedere nu sunt ceva cu care ar trebui sa te joci. Pot aparea multe probleme in timp din aceasta cauza. Cel mai bine ar fi sa iesi din ce ai intrat pentru ca presupun ca din cauza aia esti nevoit sa porti ochelarii.Rezolva problema aia si problema cu ochelarii va disparea.Cu cat mai repede cu atat mai bine! Bafta!

| Ioana1984 a răspuns:

Da deoarece ochii tai ne avand nevoie de ochelarii, ii strici, sau daca tu ii folosesti inseamna ca vezi mai bine cu aia, atunci ca ai nevoie de ochelari, asta inseamna ca sigur iti vei face mai rau, poate tu ai nevoie de un numar mai mic decat il au ochelarii aia, asa ca cel mai bine du-te la un control si acolo iti va zice daca ai nevoie de acelasi numar sau mai mare sau mai mic. Dar sa stii ca ti-ai putea seama si singur daca ochelarii aia iti strica ochii, daca, dupa orele care ii folosesti vezi daca te doare capul inseamna ca nu sunt buni pentru tine.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot eu sunt, Fraieru, am probleme cu log-in-ul!

Sunt ochelarii mamei, care are o varsta inaintata si nu prea mai poate citi asa bine, ii poarta doar la citit, cusut.
E vreo problema daca ii port 2 luni? Adica problemele devin ireparabile si voi avea nevoie de ochelari permanenti?