| Derye a întrebat:

Salutare prieteni.

Am o mica intrebare, am inteles ca daca vezi clar prin ochelarii altcuiva inseamna ca ai si tu nevoie de ochelari. E adevarat? Daca ai dioptriile pentru care au fost facuti ochelarii si tu vezi clar prin ei, inseamna ca ai si tu nevoie?

Alta intrebare, pusa din pura curiozitate. Am inteles, ca te pune sa citesti (la oftalmolog) niste litere. Daca tu ai ochii cam obositi, si gresesti. Doctorul poate vedea daca ochiul este sau nu bolnav?

Multumesc, si dau funda pentru un raspuns bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

La prima intrebare, nu neaparat. Ochiul se poate adapta sa vezi clar prin ochelarii aceia. Dar daca faci asta mult timp, atunci ajungi sa trebuiasca sa porti ochelari.
La a 2-a, daca nu treci de faza cu literele, sau in cazul in care prezinti alte simptome ale vederii slabite, cum ar fi durerea de cap, se trece la un examen mai amanuntit, prin care se depisteaza exact de ce suferi. Un medic bun poate face deosebirea intre ochii obositi si ochii bolnavi.

| marrr a răspuns:

waiting Te pune sa te uiti pe acel panou doar ca sa-si dea seama cu care ochi vezi mai prost, mai neclar! Nu iti stabileste dioptriile dupa acel panou! Ala e primul "aparat" la care te pune, dupa care urmeaza sa-ti bage o lanterna in ochilaughing. Apoi te pune la un aparat la care stai rezemat cu gatul de o chestie[NU doare nimic, doar te uiti la o imagine] si daca vede ca ai ceva probabil iti pune acele picaturi ca sa stabileasca dioptriile, dupa care te uiti cu niste ochelari-niste chestii rotunde- la acel panou ca sa vada ce dioptrii ai.
Daca porti ochelarii altuia si vezi bine cu ei nu inseamna neaparat ca ai nevoie de aceleasi dioptrii, dar atunci cand te uiti si vezi mai bine si aceasta diferenta e vizibila trebuie sa te duci la oftalmolog sa vada daca tu chiar ai nevoie de ochelari:p. Bafta!

| anonim_4453 a răspuns:

Desigur ca ai unele probleme cu ochii daca vezi mai bine prin ochelarii cuiva. o stiu din propria experienta: eu port ochelari doar ocazional, cind nu vad bine la tabla, ca sa nu-mi stric mai tare vederea, insa o colega de-a mea a dorit intr-o zi sa vada daca-i merg si ei, iar dupa asta a constata ca asa-i cu mult mai bine... si desigur ca daca esti supra-supra-obosit cind mergi la oftalmolog vezi putin mai rau. eu de exemplu vara aproape vad normal, caci dorm indeajuns si nu am lectii zilnic de pregatit, insa in timpul anului scolar e groaznic sad
Dar referitor la tine, daca ai ochii sanatosi eu cred ar trebui sa vezi normal, indiferent de situatie, caci literele nu sint chiar asa de mici dupa cum iti imaginezi. De ex. eu nu vedeam de la al 3-4 rind in jos bine si am -0, 75 la ambii ochi, dar asta nu e strasnicie (vara am -0, 5 si e aproape bine), de aceea cred ca nici nu sint persoane care ar vedea primul rind de jos (cel mai mic scris).

Nu stiu, sper sa te fi ajutat, caci eu am unele experiente in acest domeniu (mersul la oftalmolog). In rest... SUCCES!

| ady1o a răspuns:

Te duci la oftalmolog si o sa vada daca ai nevoie de ochelarii big grin si eu am fost pentru ca nu vedeam bine la tabla...si surpriza, aveam -1 la ambii ochii happy o sa te puna sa citesti niste litere ( de la distanta destul de mare ) daca le vezi ii ok,,, daca nu o sa iti faca ochelarii happy el o sa te puna la un aparat ( si o sa vada exact ce si cum ) nu conteaza daca ai ochii obositi sau nu... du-te la control happy Bafta happy