| anonim_4396 a întrebat:

:* Am 16 ani si de ceva vreme am dureri menstruale foarte mari. straight face ianinte nu era asa, acum de vreun an nu stiu ce se intampla, imi trece menstruatia mai repede, dar durerile sunt mai mari. am auzit ca pentru diminuarea durerilor se foloseste gheata sau ceva rece. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Buna. E ceva normal sa ai dureri asa mari. La fel si eu! Oricum, dureriile diferea de la organism la organism. Unele nu se prea plang de dureri menstruale, altele da.
Pentru diminuarea lor, poti pune intr-o sticla niste apa cat se poate de calda ( sa fie suportabila ), infosoar-o intr-o paturica subtire, si pune-o in zona respectiva! Nici de cum gheata.
Take care draga mea, cu timpul nu vei mai avea probleme asa mari, fii linistita. ( Ah, eu doar asa imi "linistesc" dureriile, am incercat si cu pastile insa niciun rezultat).

| h3r a răspuns (pentru h3r):

Imi cer scuze pentru greseli, eram cu nepotelul in brate si m-am grabit.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu aşa ceva NU este de glumit, mai ales că înainte nu aveai aceste dureri mari ( dismenoree ) - DACĂ ai fi avut astfel de dureri MARI de la momentul primei menstruaţii şi până acum, atunci ar fi fost ceva "normal" ( într-o oarecare măsură )!

Recomand să mergi URGENT la un control ginecologic, deoarece ( în general ) aceste DURERI mari intervin din cauze MEDICALE ( diverse afecţiuni medicale care, dacă le neglijezi, se agravează )!

Pentru mai multe detalii poţi vedea linkul : http://www.prezervativ.ro/diverse/dismenoree_menstruatie_dureroasa.php

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| Brâncuşi a răspuns:

Nu...este perioada pubertati nimic grav, stai linistitahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In niciun caz gheata nu este un remediu. Asta daca nu vrei sa dai in altele. Este normal sa te doara. fenomenul se numeste dismenoree. La unele femei durerea este minora la altele accentuata. Durerea provine de la contractiile exagerate ale musculaturii uterine (ceea ce este firesc in timpul menstruatiei). Aceste contractii se calmeaza cu antispastice. Spre ex, medicamentul "No-Spa", prin mecanismul sau unic, actioneaza asupra spasmului musculaturii uterine si reduce durerea caracteristica dismenoreei.

Răspuns utilizator avertizat
| best78 a răspuns:

Mergeti la doctor nu mai luati sau faceti leacuri babesti.Nu se intampla nimic la doctor.va face o serie de analize pentru a descoperii provenienta durerilor. Poate fi o raceale puternica, anexita, cistita.Vi se face teste de stiu eu papanicolau sau secretie. Chiar daca esti virgina nu este o problema ca nu intra nimeni acolo fara permisiunea ta.Si inca ceva nu este normal sa ai dureri asa groaznice.Sa ai mici dureri, da, dar nu asa cum le explici tu.

1 din 5 femei din Romania sufera de cancer de col uterin si asta inainte de a-si incepe viata sexuala.
Faceti textul Papanicolau-e gratuit

| azanda a răspuns:

Cred ca e bine sa folosesti gheata dar mai bine noteaza pe un calendar cand iti vine menstruatia si fa sport cu o saptamana inainte sa iti vina asa nu o sa te mai doara incearca la mine merge

| muresank a răspuns:

Buna... iti inteleg perfect situatia si te rog sa ma asculti cand iti spun sa mergi la medic nu fa greseala de a folosi anumite leacuri ca sa iti diminuezi durerile pentru ca la un moment dat nu vor mai functiona nici astea, iar dureril vor fi atat de crunte incat o sa ai impresia ca te rupi in doua(cel putin asa a fost la mine am rabdat dureri fff mari pentru ca am fost proasta si nu m-am dus la medic, a fost o raceala mai veche netrata care a atras dupa sine dereglare hormonala, iar acesta ma tratat cu anticonceptionale) deci sfaul meu este sa consulti un medic fara jena si ai sa vezi ca o sa fie bine. sa fii iubita