| maria_4222 a întrebat:

O prietena ...care ma inteleg eu bine m-a intrebat ieri ceti face ginecologul avand in vedere ca e virgina si are 14 anisori? eu sincer nu am stiut...si mam tot intrebat /...nu cred ca de uita acolo... ma puteti ajuta? fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consultul ginecologic la virgine difera de simptome. S-a renuntat in general la tuseul rectal pentru ca aduce putine informatii si acum se foloseste mai mult ecografia. Daca exista suspiciunea de infectie sau daca pacienta are scurgeri de orice fel, se recolteaza din secretii de la nivelul vestibulului vaginal.
Desi in mod normal examenul ginecologic chiar la o virgina include examinarea vizuala a vulvei, de multe ori se renunta la ea, fiindca le traumatizeaza pe fete. Sigur nu se renunta la ea daca exista suspiciuni de leziuni vulvare.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Consultatie prin tuseu vaginal (adica nu ii introduce degetul in vagin) nu ii face pentru ca e virgina... insa pe scaun tot o pune si o poate consulta rectal... sau poate sa ii preleveze doar secretii daca ii cazul... va sta de vorba cu ea despre ce probleme are, ii va da tratament daca e cazul... spune-i prietenei tale sa nu ii fie rusine ca este ceva normal, acel medic care o va consulta este acolo sa o ajute... stiu ca primul consult ginecologic este nasol... insa este fff bine ca s-a gandit sa mearga la ginecolog... asa cum iti tratezi un rosu in gat asa trebuie tratat si problemele ginecologice... multa sanatate

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Brigaela parcă a dat un răspuns apropo de asta. A fost o întrebare asemănătoare acum câteva zile.

| dy a răspuns:

Consultul ginecologic la virgine nu se face prin tuseu vaginal, ci rectal! In rest, consultatia se desfasoara cu palpare pe abdomen si, eventual, daca considera ca e nevoie, echografie abdominala! Asta se poate face la virgine!

| Leea1234 a răspuns:

Depinde ce probleme are!
oricum daca e virgina.....banuiesc.....ca nu ii va face un control ginecologic!
dar ea ce probleme are?
nici nu stiu ce sa-ti raspund.....nu dai foarte multe detalii!

| snepy a răspuns:

Unde acolo? la pasarica? normal ca se uita la pasarica happy toate sunt frumoase si ginecologul le verifica daca sunt sau nu si frumoase prin inauntru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii face nimic special, controlul ginegologic nu e dureros. Ar trebui sa spuna adevarul, si... sa faca ce ii spune medicul, doar atat.
Bafta