| AnemonaP a întrebat:

O prietena de-a mea este ingrijorate ianinte ii venea ciclul avea sange putin si acum ii curge f mult, vrea sa stie de ce si vrea sa faca ceva sa-i curga putin ca atunci ce trebuie sa faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu cati ani are prietena ta. Daca are sub 16 ani, e normal sa aiba variatii ale cantitatii menstruale si nu are motive de ingrijorare. Daca are peste 16 ani, ar trebui sa o vada un medic ginecolog, desi probabil este tot o modificare a comportamentului menstrual lipsita de insemnatate. Atata timp cat menstrele sunt regulate, cel mai probabil nu are probleme.

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Lasa sa fie normal. Nu trebuie sa faca nimic. Probabil a facut ceva efort in perioada respectiva. Poate sa bea ceva tarie gen: rachiu sau tuica. ca este foarte buna insa nu in cantitati mari. E indicata deoarece are mai multe intrebuintari. E buna si pentru durerile de burta in perioada menstruatiei. Dar ai grija...sa fie controlata. happysa nu o scapi de sub control

| ragaman a răspuns:

Atat timp cat ii vine la timp e ok. povestea cu ciclul, cand si cat de mult e normal sa vina e foarte lunga; posibil sa aiba dereglari hormonale, dar care nu influenteaza major viata de zi cu zi; o simpla vizita la ginecolog ar rezolva problema(prin faptul ca el ii va recomanda ce sa faca).
si by the way, menstruatia nu curge de la robinet sa o poti regla cum si cand vrei. in principiu e mai bine sa vina mai mult decat sa fie neobservabil pentru ca atunci cand astepti menstruatia cu sufletul la gura(dupa ce faci sex neprotejat) daca e putin mai abundenta sigur o observi, altfel posibil sa nu observi si sa incepi sa "investesti" in teste de sarcina, vizite la ginecolog si alte cele.bafta