| anonim_4396 a întrebat:

O prietena de-a mea nu se simte prea bine, o inteapa la inima si umarul stang, cateodata ameteste, si noaptea se trezeste din somn ca nu poate sa respire prea bine, avand loc aceleasi dureri de inima.Intr-un timp avea ceva probleme si a inceput sa bea alcool, apoi a renuntat la el. Avea si dureri de cap, luand Ketonal( poate prea mult) Intepaturile de inima sa fie de la combinatia celor doua: alcool+ketonal? desi a facut o pauza intre ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumă alcool? Ia pastile?
NICIODATĂ nu se ia alcool pe perioda tratamentului medicamentos, fie și administrarea unei doze unice!
Să meargă de urgență la camera de gardă, posibil un infarct.
Sănătate!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca este o persoana anxioasa--- tulburarile anxioase( fie de natura medicala, fie de natura psihiatrica ) se pot exprima organic prin simptomele pe care le acuza prietena ta. Indeamn-o sa mearga intai la medicul de familie si apoi, in functie de constatarile acestuia, la un specialist in psihiatrie. Numai bine!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

In primul rand spune-i sa mearga la medicul cardiolog, nu sa astepte un raspuns pe TPU (sanatatea nu trebuie tratata cu indiferenta ), iar in al 2 lea rand sa nu mai ia ketonal asa dupa ureche caci s-ar putea sa se aleaga cu niste hemoragii interne(Doamne fereste ) de nu o sa mai stie nici cei din urgenta ce are! Mare grija cu ketonalul! Fuga la cardiolog, o consultatie, un ecograf sau EKG o vor lamurii in ceea ce priveste probleme sa. sanatate!

| AndreiGabi a răspuns:

Wow,nu am incercat combinatia si nu pot sa iti spun ce afecteazahee hee dar daca durerile sunt repetate roag-o sa mearga urgent la doctor...

| freakazoid a răspuns:

Pai alcoolul iese din organism in cateva ore, deci daca perioada de luat ketanol nu s-a suprapus cu aia de alcool nu are de-a face. Sa se duca la cardiolog, un EKG dezvaluie multe despre sanatatea inimii!

| Tatarusanu a răspuns:

Are ASLO mare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok! Va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Durerile si dispneea ( greutatea in respiratie) pot avea cauze multiple, pot fi semnul unei angine.Sa mearga la un cardiolog, cat mai curand, si sa aiba mare grija cu Ketonalul, pentru ca are o multime de efecte adverse, iar in privinta consumului de alcool, daca poate sa il reduca sau sa renunte.Din relatarea ta reiese ca prietena ta sufera si de episoade depresive, ketonal + alcool nu sunt un tratament adecvat si nici rezolvarea la anumite probleme. Nu stiu daca durerile pot fi cauzate de aceasta combinatie, insa oricum ceva bun pentru organism in nici un caz nu e combinatia asta.Cel mai bine sa consulte un cardiolog, si daca este asa stresata poate sa ia un supliment antistress de ex. Sunatoare ceai sau pilule, este mai buna decat alcoolul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc, sincer!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum eu va multumesc,stiu ca v-ati interesat pentru tot ce mi-ati spus aici! O sa tin cont de tot,si singurul pe care il voi face, este sa merg cu ea acolo unde trebuie, la locul potrivit! Multumim!

| MariusP a răspuns:

Parerea mea(personala) de fost cadru medical:
1.Inima nu doare.
Pare a fii o nevralgie intercostala datorata curentului.
Tratament:
midocalm care este un relaxant muscular in combinatie cu un atiinflamator :ketonal, ketroprofen ssmd.
Succese

| BGDs a răspuns (pentru MariusP):

Inima doare

| MariusP a răspuns (pentru BGDs):

Din cultura mea generala stiu ca durerea de inima nu este locala ci radiaza pe partea stanga : durere de piept cu radiere in membru ssmd.Nu nu sustin cu fermitate acest lucru numai un cardiolog ar putea sa zica exact.
Succese

| BGDs a răspuns (pentru MariusP):

Durerea in piept de cauza cardiaca este data de ischemia miocardului si este o durere locala (in dreptul inimii) dar si iradiaza.

| IMC90 a răspuns (pentru BGDs):

S-ar putea sa fie anxietate. Cand sistemul nervos este hiperexictat, pe langa faptul ca pot aparea atacurile de panica (exemplu : te trezesti noaptea cu senzatia ca te sufoci) uneori, poate aparea o durere (mai degraba ca un fel de arusra) in piept. Ea este persisenta, si se atenueaza cand nivelul de serotonina creste. Seara si dimineata acea durere se poate resimti mai bine.

Daca a facut un control la inima, si totul a iesit bine, sunt 110 % convins ca este vorba de anxietate.

| BGDs a răspuns (pentru IMC90):

E posibil sa ai dreptate, dar eu nu as fi 110 % convins ca daca nu iese nimic la analizele de inima e vorba doar de anxietate. Daca durerea de inima apare in timpul somnului (adica in repaus) s-ar putea sa fie vorba de angina pectorala instabila si dispnee cu ortopnee. E posibil sa fie vorba si de astm, daca acuza dispnee severa insotita de tahicardie. Pot fi mai multe lucruri, dar mi se pare putin probabil sa fie din cauza ketonalul si a alcoolului. Totusi ar trebui sa se interneze pentru niste teste si analize. E greu de spus asa aici... aici doar ne dam cu parerea.

| IMC90 a răspuns (pentru BGDs):

''aici doar ne dam cu parerea. ''

Ai dreptate. Alcoolul poate agrava starea de anixetate si deci si simptomele acesteia. insa, la fel de bine poate afecta si inima.

| wellnessclubnico a răspuns:

Recomndabila ar fi "Apa Vie -Kangen"...O gaseste GRATUIT la Wellness Clun Nico -Kangoo Jumps Ploiesti
strada : Castor 255 ( vis-a-vis de blocul Prima Casa)-tel. 0735862319 sau : www.fitnessnico.ro - www.apavieploiesti.ro