| VrRos46 a întrebat:

O respirație mai lentă sau puțină unde poate duce?
Eu respir mai greu uneori, poate și de la aerul uscat din încăpere, nu știu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aerul din incapere NU este cel care-ti ingreuneaza respiratia, dar un plaman bolnav poate!
Mergi la medic sa-ti faci invstigatii medicale!
Poti incepe cu o radiografie la plamani, fiindca este posibil sa ai o infectie (bronsita, pneumonie, modificari structurale ale plamanilor, boli ale plamanilor, tumori samd), care iti ingreuneaza aceasta respiratuie.
Alte boli care iti pot ingreuna respiratia, pot fii cauzate de: probleme tiroidiene, cardiace sau obezitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva: cate grade Celsius ai in casa?
Fiindca peste 22 de grade aerul "se incinge" si pe cei bolnavi de plamani ii afecteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe cauze, unele ar fi :

afecțiuni cardiace
apneea obstructivă în somn
fumatul
miocardita
boli inflamatorii
insuficiența hepatică
dezechilibrul electrolitic sau unele medicamente
utilzarea de sedative, anestezia
patologii pulmonare (emfizem, bronșită cronică, astm, edemul pulmonar)
condiții patologice ce afectează musculatura respiratorie (sindromul Guillain-Barre)

Dacă ai problema asta renunta la fumat. Poate fi chiar consecință sechele-lor post-covid.

| AlinMrs a răspuns:

O respiratie mai lenta sau putina duce la moarte de regula laughing se mai numeste si respiratie chain stock. Glumesc, insa daca simti ca respiratia ta e anormala ar trebui sa te duci la un consult sa te vada un medic. Pot fi n motive si sincer nu suntem clarvazatori.