| sopranaCadaverica a întrebat:

O saptamana intreaga am fost ragusita, obosita, simtind o jena in gat (nu era durere propriu zisa, mai mult senzatie de praf) si nici un alt simptom. Am fost la medic, a prescris un spray pentru gat si mai mult datorita ceaiurilor cu multa lamaie si pastilelor tip strepsils durerea si raguseala au trecut. O saptamana am fost bine, acum iarasi de lunea asta simt usturime in gat la propriu. Nu mai suport, nu am alte simptome, cum scap de jena asta oribila in gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ziptrack a răspuns:

Ai o infectie in gat.
Cumpara-ti varza rosie si fa-ti salata de 2 ori pe zi. In cateva zile ar trebui sa scapi de infectie. Varza rosie contine mult sulf care anihileaza o gramada de infectii.

Eu acum cateva luni mi-am facut un bors din tarate si inainte sa prepar borsul nu am fiert taratele cumparate din piata. La cateva minute dupa ce am baut acel bors, si eu si sotia ne-am pricopsit cu o mega infectie in gat. Nu stiu ce bacterie a fost pentru ca nu ne-am facut analize, insa am scapat repede consumand acea salata de varza rosie.

De asemenea iti recomand sa consumi si apa fierbinte, pentru ca apa fierbinte iti ajuta corpul sa-si creasca temperatura, iar asta iti stimuleaza sistemul imunitar.

Acum linisteste-te si incerca sa faci ce ti-am zis. O sa te faci binewinking

| Vikings1996 a răspuns:

Incearca sa pui scortisoara in ceai sau cu o lingurita de miere daca ti se pare prea iute, eu o consum goala( ai grija sa sa nu o inspir) si m-a ajutat mai mult decat pastilele de gat.
Substantele chimice din compozitia scortisoarei te ajuta in lupta cu infectiile virale si bacteriene.