| alexandru2011 a întrebat:

O solutie sigura si naturala pentru acnee...nu am multe cosuri da ma deranjeaza si astea care le am. dau fundita.:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zulffy a răspuns:

Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai eficiente tratamente naturiste sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea, mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere, deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum si daca remediile naturiste nu-si fac efectul,bineinteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine, lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Daca l-ai incercat deja, raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.

| topsecretname a răspuns:

Salut! Eu m-am luptat cu acneea ani de zile, iar masca asta de care iti spun acum e miraculoasa.Intr-un castron pui 3 aspirine si cateva picaturi de apa,cat sa inceapa aspirinele sa se dizolve(or sa inceapa sa se faca "pufoase" si sa se umfle)si le lasi asa pana se transforma intr-o pasta granuloasa(daca mai e nevoie de putina apa,mai pui)apoi pui putina miere, amesteci, si iti masezi fata usor cu miscari circulare.Stai asa cu ea pe fata 15-10 de min si clatesti. Faci asta saptamanal, timp de 2 luni(nu mai mult, pielea o sa se obisnuiasca cu masca si nu o sa devina imuna(. Succes!tongue
PS:Am nimerit si aspirine care se dizolva foarte greu.Pe alea le lasi mai mult si incerci sa le zdrobesti cu degetele, si pui mai multa apahappy