| MIAUmiau99 a întrebat:

O unghie incarnata poate duce la paralizia piciorului deoarece de 1 an si jumatate ma confrunt cu aceste unghii pacatoase si de data asta la degetul mare am unghia incarnata si am inceput sa simt piciorul amortit? Este ceva grav numai la asta ma pot gandi un raspuns cat mai rapid si fara mistorui sau alte chestii nu am chef de glume. P.S(voi merge la doctor maine cand am programare).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu duce la paralizie, dar poate duce la osteomielita si devitalizarea osului, moment in care este necesara amputatia degetului respectiv. Dar asta se intampla numai daca este neglijata, daca te duci la medic la timp, se rezolva foarte simplu

| thalyslly a răspuns:

Poti sa ramani fara deget.eu am stat un an cu unghia incarnata si cand am auns la operatie era sa imi taie degetul

| thalyslly a răspuns:

Si da poate sa duca daca apasa pe nervii digitali

| marrrrriaaaaaa a răspuns:

Sora mea a avut exact la fel.A fost la doctor si i-a operat-o, ia scos numai coltul acela.(daca ta operezi si tu sa ii spui doctorului sa nu iti smulga unghia.)