| Cåpåċεl a întrebat:

O zi bună tuturor utilizatorilor TPU !
Mama mea spune că la vârsta adolescenței trebuie să ai unghiile mari și părul lung că să ai calciu .
Iar profesoara mea de limba română spune că , dacă ai unghiile mari și părul lung mănâncă din calciu .
M-au încurcat de tot . laughing
Intrebarea: Cine are dreptate ? Ca să mă lămuresc .
Mulțumesc anticipat ! love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nessie a răspuns:

Profesoara are dreptate, pentru a-ti creste unghiile si parul acestea au nevoie de calciu.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Profesoara are dreptate, evident, in ceea ce priveste unghiile si, mult mai putin, parul. Unghiile lungi, cel putin, consuma calciul si mai sunt si inestetice. Nu mai zic de igiena, ca ti se face scarba numai cand vezi o femeie cu unghii lungi si te gandesti ca tocmai s-a sters la fund si NU s-a spalat pe sub unghii unde colcaie microbii.

| Nicole a răspuns:

Salut.
Profesoara are dreptate, pentru ca parul lung si unghiile necesita calciu.
Sanatate.

| protos87 a răspuns:

People, people... Părul și unghiile e țesut mort. Rata de creștere e aproximativ aceeași, fie ca ai unghiile tăiate sau nu. O dietă echilibrată în calciu e suficientă pentru a nu avea probleme. Consumă lactate!

| mat31new a răspuns:

Daca ai un motor mare la masina iti mananca mai multa benzina. Eu asa zic dar cred ca tine mai mult de moda...

| John90 a răspuns:

NU are nici o relevanta ce spui tu... unghiile iti cresc chit ca ai calciu sau nu si calciu are oricine doar ca uni au carente de calciu alti se incadreaza in limitele normale unghiile tot cresc si parul la fel happy deci iti baga in cap numa prosti aman2

| HeloKity a răspuns:

Pentru a avea unghii mari si parul mare ai nevoie de calciu. Daca nu ai calciu ca in cazul meu, unghiile se rup repede, se exfoliaza iar parul se toceste si nu mai creste.

| LaviniaL a răspuns:

Parul si unghiile mananca din calciu! happy

| Balazs_Pamela_1992 a răspuns:

Buna ziua și tie, draga mea!
happy
Sincer...nu știu, dar profesoara ta are dreptate, cu cât ai unghiile și părul mai lung...cu atât pierzi din calciu, deoarece pentru a-ti crește sănătoase au nevoie, atât părul cât și unghiile de calciu.
Nu-ti face griji, nu pierzi exagerat, nu te speria!

happy

O zi bună!
:*