| Gabriela17 a întrebat:

Hei TPU! Am si eu o intrebare:
- inca de la varsta de 9 ani, am avut uncgiile mari. Parul meu este foarte, foartre des. Am inteles ca unghiile si parul au nevoie de calciu... Si o perioada de timp am luat calciu dimineata si seara si acum obisnuiesc sa beau lapte mult, pentru ca imi place, si pentru ca stiu ca in lapte e calciu, ca si in multe altele. In legatura cu unghiile, pe clasa a IV-a am avut unghiile mai mari ca ale fetelor de clasa a VIII-a big grin... Bun, deci intrebarea e:
Ce sa fac sa nu mi se mai rupa unghiile? Cateodata sunt nevoita sa tai jumatate din ele, pentru ca se rup. Problema e ca sunt foarte moi si se indoaiee, parca ar fi jeleu.
O prietena mi-a sugerat sa imi pun unghii false cu gel ca are ea. A spus ca nu o sa mi se rupa adevaratele unghii daca vreau sa le dezlipesc si vor creste mai mult. Nu am stiut ce sa-i zic. Voi ce ziceti? Sa sa fac unghiilor? FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| SaschaM a răspuns:

Deci, sanatatea unghiilor nu se masoara in rapiditatea cu care cresc. Toate unghiile asta fac, cresc. Dar degeaba cresc daca se rup. Calciul nu are absolut nicio legatura, nici cu unghiile, nici cu parul. Amandoua sunt constituite din cheratina (o proteina). Ca sa le ai sanatoase, nu trebuie decat sa ai o dieta echilibrata, cu toti nutrientii de care ai nevoie, nu trebuie sa mananci ceva anume in cantitati mai mari. In privinta unghiilor, in afara de o alimentatie ok, trebuie sa ai in vedere si alte obiceiuri bune despre care am scris in articolul asta de pe blogul meu http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html Succes!

2 răspunsuri:
| deliqventa13 a răspuns:

Sunt bune si unghiile cu gel, dar la Avon este un set pentru unghii:o solutie anti-exfoliere, pentru intarire si inca ceva.Eu le-am achzitionat si pot spune ca sunt multumita de ele. Funda? big grin

| Marina_Adelina_2000 a răspuns:

Nu cred ca unghiile cu gel sunt o idee asa de buna, nu stiu atat de bine dar in fine. Te-as sfatui sa cauti pe net tratamente pentru intarirea unghiilor, sa le urmezi daca ai posibilitatea si sa vezi daca este vreo schimbare!