| FLAViЯ a întrebat:

Oameni buni, ajutor! M'am molipsit de scabie, ma tratez cu emulsie de bezil benzoat si nu stiutiu ce sa fac cu hainele infektate, blugi, etc. Daca le spal in masina automata la 95 grade imi reapare mincarimea si ma molipsesc iar. Cum sa le fierb? Pot fierbe si blugii? Ce sa fac ca nu mai stiu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, majoritatea hainelor se vor strica. Tu fierbe-le corect, adica cu sapun de casa ras, timp de minim o ora din momentul in care incep sa fiarba. Pune-le pe culori, fiindca din unele va iesi culoarea. Apoi calca-le si vezi care mai pot fi purtate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Le speli și apoi le fierbi, inclusiv călcate!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Poti sa le speli in masina automata, dar pe langa detergentul obisnuit sa adaugi un insecticid, vezi insa ce iti recomanda medicul dermatolog, nu pune insecticizi din aia pentru pomicultura.hee hee
Normal se pot fierbe, dar hainele colorate (in special blugii) isi vor pierde din culoare, apoi celelalte haine cu care ii fierbi laolalta poate sa-si schimbe culoarea, asa ca nu-i prea bine.
Probabil ca este o solutie cu aceeasi substanta (benzil benzoat) si pentru spalat haine, de asta il intrebi pe medic.
Eu nu stiu, ma gandesc daca sulfatul de cupru (piatra vanata) nu merge si la acarienii astia? Eventual pui hainele la inmuiat intr-o covata, in solutie de insecticid, timp de vreo 10 ore si apoi le speli cu masina cum faci in mod normal.
Dar poate nu merge nimic din toate acestea, eu mi-am dat numai cu parerea, vezi ce zice un specialist. straight face

| abernader a răspuns:

Scabia este la nivel cutanat nicidecum textil, nu-ti face probleme in privinta hainelor!

| abernader a răspuns:

Ma iarta,sfaturile celor de mai sus sunt in masura sa-ti rezolve problema,m-am inselat, gandindu-ma la altceva! Inca o data, scuza-mi neatentia!