| maniacal1laughter a întrebat:

Oamenii muti chiar nu pot scoate niciun sunet? nu se aude atunci cand ei rad sau plang?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Felys a răspuns:

Am lucrat cu surdo-muti ani de zile,sunt foarte diferiti,unii pot articula cuvinte asemanatoare copiilor mici care de abia invata sa vorbeasca altii nu intelegi nimic din ce vor sa spuna,totul este in functie de cat aud fiecare,practic ceva tot aud,un zgomot foarte incet si incearca sa il reproduca asa cum il aud,de plans nu am vazut pe nici unul plangand iar de ras,doar zambesc, nu rad cu hohote, sunt foarte harnici dar si foarte rai uneori, au toane, totusi dupa ani de zile in care am lucrat impreuna devenisem prietenosi unii cu ceilalti