| sergiu25bc a întrebat:

Oare chiar asa va fi
4.000.000 de români, bolnavi de gripă porcină
http://www.libertatea.ro/......52417.html Sper sa nu fie adevarat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Astia chiar sunt tari. E penibil sa spui asa ceva.
Eu am urmarit evolutia gripei porcine de pe la inceputul pandemiei actuale. Toate sursele medicale referitoare la gripa porcina indica faptul ca acest virus se raspandeste chiar asa de usor.

Daca s-ar imbolnavi 4 milioane de romani, un calcul simplu ar spune ca 1 din 5 romani se va imbolnavi de gripa. In cazul asta nu s-ar explica faptul ca majoritatea bolnavilor din romania sunt oameni care vin din alte tari, iar numarul contactilor bolnavi este foarte mic. Daca ar fi adevarat ceea ce spun ei ar trebui sa fie ceva gen: din 5 contacti ai individului bolnav 1 ar lua boala.

Uite aici ultimul raport al ministerului sanatatii, aceeasi institutie care a facut aceasta penibila afirmatie, conform ziarului libertatea:
http://jurnal.medicalnews.ro/......gust-2009/

Poti sa te uiti la toate cazurile. Dar ai sa vezi ca numarul contactilor (oameni apropiati care fac boala) este foarte mic. Sa nu imi spuna ca toti astia nu au prieteni, si nu intra in contact cu nimeni. Majoritatea vin la spital dupa 3-7 zile. Teoretic in 3-7 zile, orice persoana intra in contact cu cel putin 200 de persoane (oameni din aeroport, oameni de pe drum, vecini, prieteni, familie). 1/5 din 200 inseamna ca ar trebui sa fie aproape 40 de cazuri noi la fiecare caz din afara.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@cami: Frica pazeste bostanaria. In Romania, ca sa faci un om sa aiba grija de sanatatea lui trebuie sa il sperii. Poate ca asta e modul ministerului de a face oamenii sa aiba o grija mai mare de igiena proprie.
De asemenea, ca strateg in domeniul medicinei, e mai bine sa spui ca o sa fie rau decat sa spui ca o sa fie bine si pana la urma sa ajunga sa fie rau.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@alllinna: Transmiterea gripei procine se face de la om la om, si nu de la animal la animal. Din aceasta cauza nu mai e cazul sa se omoare toti porcii, atat timp cat ei nu au nici o vina.
Daca ai sa vezi, nici o tara afectata de gripa porcina, nu a luat masuri de a omora aceste animale. Ar fi o lovitura economica care nu aduce nici un beneficiu.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@alllina: Ai spus ca sunt tari care au porci, si ca vor sa ii bage pe gat celor care trebuie eliminati. Ce nu am inteles eu? Nici o tara nu a suferit o scadere a numarului de porci, nici o tara nu vinde mai putina carne de porc...

cami
| cami a răspuns:

Nu inteleg. Atunci de ce vor sa ne sperie?

| JustMeFlory a răspuns:

Aoleu! Doamne Fereste! Nu vreau sa iau gripa porcina...Nici nu o sa mai ies din casa! Mi se pare un numar foarte mare, si asta din cauza cui? Din cauza americanilor, bineinteles! Se duce de rapa lumea asta!

| Dragosgan a răspuns:

Poate as crede daca as afla de o sursa oficiala, nu doar de la un ziar care vrea sa isi faca reclama.Toata chestia asta cum ca Romania e infestata asa de rau e o aberatie.Si va pun intrebarea: Daca ar fi asa mare numarul celor infectati de ce nu a murit nici un om pana acum(fereasca Dumnezeu, sa nici nu moara)? La aceasta intrebare oare poate raspunde acest ziar? Nu prea cred.Romania nu e afectat asa rau de porcina, dar eu cred ca asta este o reclama ca sa isi vanda vaccinul producatorii.Va atentionez si de data asta sa nu va faceti vaccinul anti-porcina! Acest virus sufera in continuare mutatii si nici macar specialistii nu pot stii cate mutatii v-a suferii virusul.Asta e doar un avertisment. Dar sa stiti ca Romania il va nega.

| sergiu25bc explică:

Dudu daca citesti de la inceput pina la final o sa afli ca multe boli au fost inventate in laborator.

| Dorinel a răspuns:

Hai ma lasi, ma mir ca nu spune ca toata tara e infectata...vai de ziarele lor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O boala sau mai multe vor decima populatia lumii si medicii se vor bate cu pumnul in piept ca ei stiu, dar nimeni nu va avea nici o putere.predictie a unui calugar.si medici sunt. dar pe hartie.ca si eu pot scrie retete si da un diagnostic la intamplare cum mi se intampla mie de 25 de ani, pentru aceleasi simptome.ma tratez si eu singur cum pot, mai un regim, mai o buruiana si un produs apicol.cand voi muri. un motiv trebuie sa fie.il va gasi medicul legist ca oricum ce spune el... e litera de lege.il contrazice cineva? daaaa deee unde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tarile care au porci de vanzare si vor sa ii bage pe gat celor care au dar trebuiesc eliminati de pe piata, inventeaza tot felul de povesti, trebuie sa existe un motiv ca sa trisezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai inteles ideea, era vorba de impactul asupra motivului, pe populatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CONSPIRATII
Producatorii de crize financiare, petroliere, imobiliare, de virusi HIV, aviari, bovini si alte vietăti sunt din nou la datorie. Numai ce se instalase o stare de acalmie pe piata crizelor, cand, hop si porcii. "Porcii" ne amana sperantele puse intr-un final apropiat al crizei. Din cauza gripei porcine, lumea e din nou in panică. Petrolul scade din nou pe piata mondiala cu vreo 5-6 %, scad bursele, firmele de transport aerian sunt "in aer". Transporturile sunt deja afectate. Tari europene anunta deja persoane infectate. Firmele farmaceutice anunta cu mare bucurie ca sunt pregatite cu stocuri mari de antidot(eficient sau nu?) Tamiflu. Banca Mondiala acorda suspect de prompt un imprumut Mexicului, de 205 milioane de dolari pentru a se apara de gripa. Cum naiba au ajuns atat de repede la stabilirea unui necesar, nu ne este clar. Sau pe ce vor fi cheltuiti banii. Cert este ca imprumutul va trebui rambursat.

Nu ne sunt clare nici diferentele dintre simptomele gripei umane si porcine, pentru ca doctorul Streinu-Cercel (cel care era "avocatul" vaccinului ucigas Gardasil) a insirat la Antena 3 simptome egale ca tip si intensitate cu orice gripa rebela care bantuie prin orice tara. Pentru ca mai tarziu sa declare intr-un interviu ca "Încă nu avem date exacte. De asemenea, nu avem informaţii certe nici despre gravitatea virusului porcin". Ca in alte cazuri care s-au dovedit un mare fâs, personal cred ca gripa porcina este folosita pe post de sperietoare pentru o populatie tot mai speriată si dezorientată din cauza manipularilor si dezinformarilor regulate cu care ne-a obisnuit deja avangarda Noii Ordini Mondiale.

PS. Asta in eventualitatea in care decedatii din cauze naturale, cardiace sau accidente neuro-cerebrale nu vor fi trecuti la "gripati".