| Valentina8 a întrebat:

Oare de ce nu racesc niciodata? laughing
Ultima data cand am fost racita a fost acum 3ani si laughing facusem bronsita pulmonara ce dupa o sapt trecuse de la tratament desigur, dar asta e singurul eventiment pe care mi-l amintesc. (nu facusem febra, nu fac niciodata febra) S-a intamplat ca un baiat din liceu sa aiba pojar, a dat la toti pojar si am fost singura care nu a luat,(pana acum n-am avut nici din acela laughing)
Deci? Raspunsul ar fi imunitatea sau? laughing Sunt curioasa, (mananc de toate nu ma feresc de nici un tip de mancare, am 50kg 18 ani, nu fac nimic special).
Careva ma poate lamuri? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In sistemul tau imunitar moleculele antigene sunt foarte eficiente si din acest motiv organismul tau reuseste ori sa evite, sau sa treaca cu multa usurinta peste orice posibila infectie sau boala provocata de posibili agenti patogeni. Fii multumita ca d.p.d.v genetic esti avantajata ca te-ai nascut cu un sistem imunitar foarte puternic si poti fi si fericita ca ai acest noroc pe care si altii si l-ar dori sa-l aiba, dar nu au parte de un astfel de noroc. Sanatate!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, imunitatea. Ce lămurire vrei mai mult?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci... cu ce sa te lamurim? laughing Lasa asa, este perfect. Mai bine sa nu racesti niciodata.

Pur si simplu ai metabolismul mai bun, mai puternic, imunitatea. Probabil mananci mai sanatos, te imbraci mai bine si ai o minte mai puternica (ca si asta conteaza) in ceea ce priveste aceste lucruri.

Deci... felicitari big grin Da si mie.

| Catrice a răspuns:

Poate ai facut pojar când erai copil și nu știi.
Nu e regula ca daca nu faci pojar in copilărie și stai ani mai târziu pe lângă cineva care are, sa faci și tu pojar.

| Digikey a răspuns:

Ai rabdare.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă nu răcești niciodată, nu înseamnă că nu va mai fi o altă dată. Sistemul imunitar poate scădea dacă nu ai grijă de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți ai dat singura răspunsulwinking

| ane22mona78 a răspuns:

Ai dreptate, imunitatea ta este foarte ridicată și te poți lauda cu asta, numai ai grija!