| belanelu123 a întrebat:

Nu înțeleg de la ce fac oamenii febră? sau de la ce răcesc?! mă poate lamuri cineva?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa-numitele raceli sunt infectii respiratorii, cu virusuri sau bacterii. Aceste microorgansime se gasesc mereu in aer, mai ales in anotimpurile umede. Cand imunitatea generala sau locala a organismului scad, de exemplu, cand ne e frig, vasele de sange din mucoasa nasului si a gatului se ingusteaza, ca sa pierdem cat mai putina caldura si atunci, in nas si gat nu mai ajung suficiente leucocite care sa ne apere de infectii si un virus sau o bacterie din aer poate patrunde in organism sa ne dea infectii.
Febra este un mecanism de aparare a organismului. In primul rand determina dilatarea vaselor de sange si cresterea vitezei de curgere a sangelui, ceea ce va aduce in focarul de infectie mai multe leucocite, care distrug germenii si ne vindeca. In plus, reactiile chimice (dintre anticorpii protectori si agentii agresori) vor fi catalizate de caldura si se vor desfasura mai repede si mai eficient

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Frumos explicat. happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc

4 răspunsuri:
| Alexandruuu88 a răspuns:

Infecții /bacterii/imunitate scazuta

| NuDauNume007 a răspuns:

Ma-ta tio zis ca de la frig da de fapt ii cand intrii in contact cu anumite bacterii