| Andreea555555555555 a întrebat:

Oare pot ajuta un membru al familiei prin a-i dona celule stem? Sufera de paralizie cerebrala. Sau nu stiu, ceva sa ajute. Cum fac sa donez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Astfel de tratamente cu celule stem nu se fac decât în străinătate. Dar, cât am citit, văzut documentare, nu am auzit, văzut despre tratamente cu succes pentru afecțiuni ale creierului.
E dureros, am trecut prin asta, să îți vezi un membru al familiei în suferință, dar din nefericire, afecțiunile creierului sunt ireversibile și fără tratament.

| doctorandus a răspuns:

De obicei celule stem donezi la nasterea proprie (cand esti bebelus). Pe urma sunt foarte greu de obtinut.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu cineva din spital.