| sTeFaN. a întrebat:

Obosesc prea repede...am avut inceput de astm si l-am tratat... dar tot obosesc prea repede...joc fotbal in fiecare seara...si obosesc foarte repedesad ce solutie imi dati in afara sa merg la medic? imi puteti spune de ce obosesca sa de repede? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca nu esti obisnuit sa depui efort si fiindca astmul trebuie tratat toata viata. Plamanii tai nu sunt ca ai oricui, nu poti face efort ca un om sanatos si trebuie sa mergi macar o data pe an la un medic pentru a verificain ce stadiu mai este astmul si a-ti modifica tratamentul daca e nevoie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ionut, astmul nu prea trece. Dupa ce ai luat tratament, ti-ai facut investigatii pentru a vedea daca nu ai inca hiperreactivitate bronsica? Faptul ca obosesti si ai fenomene respiratorii denota ca nu te-ai vindecat. Mergi la medic cat mai repede.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stefan, este adevarat. Se considera ca astmul bronsic al copilului se poate vindeca pana al 7-8 ani. Orice copil care dupa varsta de 8 ani mai are simptome de astm, nu se va vindeca. De altfel, exista incadrari diferite pentru aceste forme infantile de astm si se pare ca sunt mai mult bronsite astmatiforme. Nu e nevoie sa fii atat de vehement, sa stii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

DoubleB, daca imi arati si mie un pacient vindecat la varsta de care zici tu, atunci te voi crede. Pana una alta, eu n-am vazut nici unul.

| Marry:X a răspuns:

Buna. O cauza a oboselii tale poate fi ca nu esti obisnuit sa depui efortbatting eyelashes. Asa am patit si eu cand am mers la karatewinking. Dupa 20 de minute picam latahappy. Iti recomand sa faci un pic mai mult efort in sensul daca ai tara sa te duci si sa alergi cate 5 minute pe seara pe un deal ceva si apoi 7 minute si tot asa pana incepi sa iti revii. Daca starea de oboseala persista du-te la un medic si sa iti faci analizele de sange.Multa sanatate.Papa.

| sTeFaN. explică:

Brigaela dar am inceput de astm..am luat tratament ....si cred ca mi-a trecut astmul

| sTeFaN. explică:

Brigaela, stiu fotbalisti de PERFORMANTA care au avut astm cand erau miciwinking si aia fac efort nu gluma.Am citit am vazut si interviuri cu ei...care au declarat ca au avut astm in copilarie.sad Si ei acum joaca in cele mai puternice campionate ale lumiistraight face Sigur le-au trecut astmul asa'i?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Brigaela.eu am 20 de ani si m-am vindecat de astm. il am de la varsta de 12 ani

| doubleb a răspuns:

Brigaela astmul se poate vindeca pana la 18 ani...si eu am astm de la 1 an si am fost la bucuresti, timisoara, cluj si in strainatate si toti au zis ca poti scapa de astm numai daca vrei u...sa te feresti de praf si sa faci sport de preferinta inot

| geo14bz a răspuns:

Am si eu o intrebare! eu am avut INCEPUT DE ASTM pe la 10 ani.acum am 16 ani si fumez deja de 1 an, pot aparea complicatii daca am avut si m-am vindecat?