| Lukasz a întrebat:

De ieri am inceput sa respir mai greu..de fapt doar cand ma gandesc, adica ma gandesc mereu ca as putea avea ceva la plamani..sa nu am cancer doamne fereste, eu imi imaginez ca as putea avea..si chiar la ce ma gandesc mi, se intampla..cand ma gandesc la ceva chiar aia patesc, daca ma ma doare in zona plamanilor..eu simt ca respir greu,si uneori imi vine sa casc.fac mult sport in fiecare zii,azi de dimineata am descoperit ca parca respir mai greu, daca nu ma gandesc nici nu imi dau seama, de exemplu am hotarat sa ies afara, poate mai uit, si am stat de vorba cu prietenul meu, si am uitat, am ajuns acasa, am jucat un meci de fifa.dar dupa meci mi-am adus iar aminte, iar m-a luat, nu mai suport! Am cautat pe internet simptome la cancer la plamani dar nu gasesc. febra nu am, nu transpir repede..am jucat 2 ore fara oprire la ora de sport fotbal..si nu aveam nimic, dar acum 1 saptamana jucam, si m-am oprit, si aveam o senzatie gen cand iti da cineva cu mingea in burta si ramai fara respiratie, dar in 2 secunde mi-a trecut, dar am fost foarte speriat, si ii spun lu maica-mea, ea imi zice ca nu am nimic, ca imi imaginez si prin imaginatie chiar asta se intampla, mie imi este foarte frica de medic, nu as vrea sa merg pentru nimic in lume!, cat am scris intrebarea asta mi-a mai trecut..mai inainte a trebuit sa scot capul pe geam sa imi mai treaca putin, nu mai suport.
Va multumesc celor care mi-ati citit intrebarea.
Si VA ROG, dati raspunsuri cei care ati avut o senzatie asemanatoare cu a mea..si ce ati facut, nu vreau sa vina unu care spune doar "Du-te la medic" fara sa stie cum ii..deci va rog ajutati-ma, credeti ca nu mai trebuie sa fiu asa stresat, si cum m-as putea motiva, mama a zis ca daca nu incetez sa ma plang ma duce la psiholog..pentru ca mereu imi gasesc boli, daca ma doare ceva repede caut pe internet daca am acea boala, etc.
Mentionez ca am 12 ani! Raspunsuri cat se poate de rapide va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In preadolescenta (pubertate)si noi, cei care suntem adulti, am experimentat stari de ingrijorare nejustificata, frica,agitatie,tensiune, nesiguranta etc. Simptomele fizice care se resimt in aceste stari( ameteli, accelerarea respiratiei, a batailor inimii, dureri, intepaturi, furnicaturi ) sunt considerate a fi "normale" pentru copiii care au intrat la pubertate. Ele sunt o expresie a diferitelor tipuri de anxietati care apar la varste cuprinse intre 10 si 15 ani. Tocmai de aceea psihologii spun ca varsta puberala este "varsta anxietatilor"!
Asadar, varsta si profundele schimbari fiziologice si psihologice asociate ei iti joaca feste (ganduri "negre" )! Din copil vei deveni adult --- bucura-te!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu iti zic doar atat...
Daca in tinerete as fi tratat serios simptomele pe care le ai si tu, si daca m-as fi dus la medic cand trebuia, astazi as fi fos perfect sanatoasa...
Dar, ca si tine, ziceam passs de fiecare data cand trebuia sa merg la medic.
Astazi regret, dar ce folos? boala este instalata si ma lupt de 16 ani cu ea...
Citeste si ia atitudine!
O zi buna happy

| untu a răspuns (pentru caramela):

Imi pare tare rau pentru tine! Dar ce boala ai ca te lupti cu ea de 16 ani? Iti sunt alaturi de tine si o sa te ajut cum pot!

| AdelinaC a răspuns:

Aveam si eu dar pe fond gastric. Ideea e sa intelegi ca astea sunt psihosomatice si sa iti impui pur si simplu ca esti sanatos. La varsta ta, bucura-te de copilarie, nu te gandi la boli. Incearca sa gandesti pozitiv, daca aveai cu adevarat boli grave erai slabit, observau toti din jur ca esti bolnav, nu mancai, iar in afectiuni respiratorii trebuia sa ai modificari radiologice, auscultatorii, etc. Cu un stil de viata mai optimist ai sa vezi ca te vei simti mai bine si nu va fi nevoie de psiholog.

| untu a răspuns:

Daca ai inceput un astfel de simpotome, mergeti sa faceti o radiografie la tomograf sau la RMN pentru a te asigura ca nu ai nimic! Preventia este mai importanta decat interventia sau vindecare! vezi la http://www.medfam.ro/medicul-de-familie-si-preventia/ Deci mergi intai la medicul de familie sa va dea bilet de trimitere la radiologie (tomograf sau la RMN)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bro nu mai mânca sare, chipsuri, prostii din astea, mănâncă și tu sănătos, fă sport, aleargă, chestii de-astea știi. Dacă stai așa e mai rău. Fii optimist tot timpul?

| Juviia a răspuns:

Eu nu am avut această senzație, dar cred că pot să te ajut.
Relaxează-te, fă ce îți place și nu te mai gândi la asta.te va ajuta. Gândește-te la ceva pozitiv, nu la negativ.
Sănătate!

| Lukasz explică (pentru Juviia):

Multumesc de raspuns happy, mai astept altele.

| Andrei200300 a răspuns:

Salut,ai aflat răspunsul?