| Chrristina a întrebat:

Ochelarii pinhole chiar corecteaza vederea? Adica... de ce ar fi mai buni ca cei cu lentile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt functionali. Chiar foarte buni. Am ramas si eu surprins dar cu ochelarii prescrisi (-0, 5) vad mai prost decat cu astia. Pot sa apropii mai bine cu ei. Pentru citit, care ma chinuie de ceva timp sunt ideali. Se gasesc de pe la 45 de lei in sus pe net. Nu ai voie sa conduci cu ei sau sa lucrezi cu utilaje care solicita vederea periferica, pentru ca asta e singurul lor inconvenient. Nu e recomandat sa-i porti nici daca ai miopie peste 6. De fapt efectul se poate proba usor. Iei o foita de hartie si ii faci cateva gaurele mici si apropiate si apoi incerci sa citesti prin ea fara ochelari.
Sursa:http://forum.softpedia.com/topic/554552-pinhole-glasses/

| alinbogdann a răspuns:

De fita