| Andrei200300 a întrebat:

Ofer fundă.De anul trecut am avut un stres vreo 4 5 luni cu școala.
Și din vara anului trecut la orice durere mă băgăm sa caut pe net ce înseamnă,căutam zi de zi tot felul de boli și una alta,anul trecut am fost la neurologie,la gastroenterologie,la neurologie totul bine,la gastroenterologie mi-a zis că am inceput de gastrită pe baza de stres și bila leneșă,pe lângă asta am făcut analize peste analize, voiam să vad daca sunt bine, toate au ieșit bune. Mi-au zis doctorii sa merg la un psihiatru însă nu am mers, acum sunt in străinătate la muncă, nu am prieteni aici și mă simt singur, de 2 luni de zile mă simt ciudat, am zile in care sunt bine și zile naspa in care am următoarele simplu: oboseala, fără pofta de mâncare, stare proastă de sine, disconfort la stomac, dureri de spate,însă am observat că în weekend când nu lucrez totul e bine.
Mulți mi-au zis că sunt ipohondru, ca am anxietate, că totul e in capul meu, nu știu simt că mor, am 20 de ani, voi ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca nu ti-a placut nici scoala dar nici munca.

| sierra1 a răspuns:

~Mulți mi-au zis că sunt ipohondru, ca am anxietate, că totul e in capul meu...voi ce credeți?~

da, au dreptate

| Andrei200300 explică (pentru sierra1):

De ce crezi și tu asta? daca nu e așa și sunt bolnav

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200300):

" Andrei200300: am făcut analize peste analize, voiam să vad daca sunt bine, toate au ieșit bune"

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema si mai am episoade de genul. Ma apuca cateodata "crize" de anxietate daca le pot spune asa si am fost la psiholog, dar mai bine mergi la un psihiatru bun sau la un psihoterapeut(nu-i tot aia cu psihologul!) pentru ca el poate sa te ajute exact si sa iti dea si pastile daca e nevoie. Psihologii sunt doar pentru probleme psihologice, dar pentru cele care sunt la psihic nu prea te poate ajuta.

| Uka925 a răspuns:

Poate, ma poti crede pe mine nebună, dar te încurajez din suflet să te apropii de Dumnezeu, in sensul ca o rugăciune prin care sa-i spui ce simți, de exemplu ca acolo te simti singur si fara prieteni, ori sa-L rogi sa-ti dea putere să învingi si treburile astea, face mult. Ti-o spun din proprie experiență. Nu vreau sa par ca fac altceva, decat ca te sfătuiesc din experiența mea.
Fii cat poți tu de optimist si gândește-te ca aceasta perioadă e esențială pentru frumusețile ce, cu siguranta vor apărea in viata ta.
Ia ce-i mai bun din toata treaba asta si încearcă să ieși cu lucruri bune in fața celor care te apasă.
Totul va fi bine! Tu esti cel mai bun doctor pentru tine. Nu te lăsa problemelor si părerilor celorlalți. Pe langa tine, Cel care te-a creat te cunoaște cel mai bine si te poate ajuta oricand in orice si oriunde.

Numai gânduri bune! happy

| Andrei200300 explică (pentru Uka925):

Mulțumesc de răspuns..chiar voi incerca, eu sunt cat de cat religios, merg la biserică în Romania, mă închin seara, dar chiar voi incerca sa mă apropii de Dumnezeu mult mai mult.el e singurul care mă poate ajuta

| Uka925 a răspuns (pentru Andrei200300):

Dumnezeu stiu sigur ca apreciaza ceva ce vine din suflet. Nu-i nevoie de rugaciuni scrise si memorate robotic. Raspunsul la problemele pe care i Le spui in rugăciune, apare mai repede.
El apreciază prietenia noastră.
Ma bucur daca ti-am fost de folos cu micul indemn

| Uka925 a răspuns:

Bineînțeles, problemele de natură medicală nu sunt de neglijat. Acea gastrită până la urmă trebuie observată medical, si nu neglija asta. In schimb, pe parte mentală să fii cât mai optimist și puternic focusat pe lucrurile bune pe care sigur trebuie sa le vezi!
Timpul liber nu-l petrece stand acasa pe telefon. Iesi afară in natura sau in parc, fa mișcare, citește o carte la aer in parc... orice altceva sa te scoata din rutina aia banală in care stai si meditezi numai la rele... sad
laughing

| Andrei200300 explică (pentru Uka925):

Poți vorbi pe email?

| Uka925 a răspuns (pentru Andrei200300):

Da, presupun. Nu stiu cum sa folosesc e-mailul pentru asta de pe site

| Andrei200300 explică (pentru Uka925):

Și unde ai putea vorbi?