| Andrei200300 a întrebat:

Salut,de un an de zile,anul trecut am fost foarte stresat pentru ca aveam sa plec în străinătate la munca și ma temeam ca voi păți ceva în străinătate și nimănui de acolo nu ii va pasa, chiar de anul trecut din cauza stresului asta am început sa am ceva probleme la stomac. Nu prea mai mâncam, mi-a zis ca am colon iritabil din cauza bilei care e foarte leneșă, am luat tratatament, am fost la medici diferiți, la fel mi-au zis, a trecut un an, am fost acum 3 săptămâni la control, ma simt destul de bine. Adică nu am alte simptome decât diaree în unele zile și în unele scaune normale, doar ca mereu am scaune verzi, sange in scaun nu am sau alte simptome și am iar tratament. Pe lângă asta, eu de vreo 4 5 ani respir destul de ciudat,îmi vine mereu sa casc ca să pot simți aerul necesar, eu am și polipi și nu pot respira pe nas,am fost la plămâni, totul bine, am făcut test de astm, raza la plămâni, totul bine, am fost la inima și a zis ca aveam tensiunea 16 dar bătăile normale, nu mai țin minte exact, însă era un pic mare tensiunea și a zis ca am sindromul hiperkinetic cardiovascular. Mi-a dat tratament 2 săptămâni și mâine trebuie sa ma duc sa vadă cum și-a făcut efectul tratamentul și sa-mi zică exact ce am. Tin sa menționez ca doctorul acesta este cel mai bun din zona, a salvat-o pe bunica mea de la moarte,pentru ca din cauza altor doctori care se ocupa cu inima,i-a dat bunicii un tratament rau și era sa moara, însă acest doctor a pus-o pe picioare, el e arab, în fine oare ce as putea avea? Din luna aprilie eu am lucrat din ianuarie pana în iunie,din aprilie am zile în care simt o durere în piciorul drept, m-a luat de la munca și parca o simt în testicul,dar nu ma doare testiculul dar parca e acolo în unele zile. Nu e umflat sau altceva și tot asa de câteva luni simt o durere în spate,gen în spatele plămânilor, dar nu zilnic și cel mai mult când ma aplec, cineva mi-a zis ca din cauza posturii pe care o am mereu la masa, oare asa sa fie? Si încă un simptom, mereu, de vreo 2 3 luni, ma simt zi de zi foarte obosit, mai ales după ora 13 14, seara dorm, în timpul săptămânii ma culc pe la 11-12 seara, iar în weekend dupa 12, pe 1 2 noaptea depinde, mereu ma gândesc sa nu am cancer, am 20 de ani, ma tem, am făcut toate analizele, toate bune, ma tem, un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana una alta vad ca tu suferi de ipohondrie, cu idei si simptome inventate, odata ce mediul nu-ti gaseste nici o boala.
Mai vad ca-ti bati joc de viata ta, mancand ce nu trebuie si nedormind asa cum este normal si recomandat de medic, adica de la ora 22 seara pana dimineata la 6-7, ca creierul tau sa se odihneasca si sa produca 2 hormoni vitali lui: serotonina si melatonina.
Acesti2 hormoni se produc NUMAI cand dormim intre orele 22 si 2 dimineata.
Cum tu te culci dupa 12 noapte si chiar mai tarziu, acei hormoni vitali creierului nu se mai produc deloc si asa ajungi se te imbolnavesti singur.

Ai 20 de ani si nu ai munca, nu ai nimic... de ce nu-ti iei un job?
cat mai ai de gand sa trandavesti pe spinarea baietilor parinti, ca sa te intretina si sa te hraneasca?
De ce stai acasa si inventezi minciuni despre boli, in loc sa-ti iei de munca, ca un adult sanatos la cap, plin de putere si constiincios?

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Am zis ca am muncit din ianuarie pana în iunie, iar acum sunt în românia acasă stau pana la finalul lunii, am de munca dar în străinătate, nu am zis ca stau pe banii părinților, nici la 16 ani nu stăteam pe banii lor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Dupa cum am spus ia-ti job ca "ai muncit" pentru catea luni, in trecut, dar acum tot pe spinarea parintilor esti.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Am muncit 6 luni iar acum 2 luni stau acasă pe banii mei, nu am muncit în afara pe salariu de 2500 euro timp de 6 luni ca să vin în România 2 luni și sa stau pe banii părinților

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Apropo, ai citit cumva "Prostia Omeneasca" de Ion Creanga?

In povestea aia este vorba despre un om atat de prost incat isi creeaza singur stres si durere din imaginatie, inventand o poveste imaginara cum ar putea cadea un drob de sare de pe grinda, drept in capul copilului si ar putea murii.
Ca catare, se apuca sa boceasca in hohote, ca si cum ar fi murit cineva.

Uite aici povestea:
https://www.youtube.com/watch?v=KQGdOsQU_wk

Cam asa esti si tu cu stresul pe care ti l-ai indus din prostie, la gandul ca pleci in straintate si vei patii ceva acolo.

"acum 2 ore | Andrei200300 a întrebat:
Salut, de un an de zile, anul trecut am fost foarte stresat pentru ca aveam sa plec în străinătate la munca și ma temeam ca voi păți ceva în străinătate și nimănui de acolo nu ii va pasa..."

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, ai citit cumva "Prostia Omeneasca" de Ion Creanga?

In povestea aia este vorba despre un om atat de prost incat isi creeaza singur stres si durere din imaginatie, inventand o poveste imaginara cum ar putea cadea un drob de sare de pe grinda, drept in capul copilului si ar putea murii.
Ca catare, se apuca sa boceasca in hohote, ca si cum ar fi murit cineva.

Uite aici povestea:
https://www.youtube.com/watch?v=KQGdOsQU_wk

Cam asa esti si tu cu stresul pe care ti l-ai indus din prostie, la gandul ca pleci in straintate si vei patii ceva acolo.

"acum 2 ore | Andrei200300 a întrebat:
Salut, de un an de zile, anul trecut am fost foarte stresat pentru ca aveam sa plec în străinătate la munca și ma temeam ca voi păți ceva în străinătate și nimănui de acolo nu ii va pasa..."

| StoicAnalysis a răspuns:

N-ai nici un cancer. Tot ceea ce e dereglat la tine in corp, e pe baza de stres. Am avut si eu ca tine probleme digestive, si acum 2 luni, probleme dermatologice, ce au avut ele in comun? STRESUL. Nu te mai stresa din rahaturi de genul. Stai calm, razi mai des, include in viata ta, divertisment social si nu o sa mai ai treaba. Daca faci si sport, e mai bine.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Moto-ul meu, e sa nu fugi de probleme, ci fugi inspre ele laughing

| Andrei200300 explică (pentru StoicAnalysis):

Faza e ca nu prea m ai am chef asa mare sa rad sau sa socializez, m-am închis în mine, nici cu părinții nu prea m ai vorbesc

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Andrei200300):

Nasol, ai de ales aici. Ori iti petreci timpul inchis in tine si dezvolti boli cronice, ori iti traiesti viata cu pofta.

| Smmo a răspuns:

Intai nu te mai panica singur cu toate bolile, nu te gandi la cancer, ca esti tanar si ala pana la urma s-ar vedea la o ecografie. Ma gandesc la salamul pe care l-ai mancat si v-au aparut petele pe degete, sa nu fi fost totusi infestat cu ceva. Nu sunt prea usor de depistat unii paraziti, chiar la analize. Ai facut vreun tratament antiparazitar? Ai spus ca ti-a gasit si ficatul marit. Nu am patit niciodata asta cu scaunul verde, desi prin familie am persoane care au avut colita, colon iritabil, probleme cu vezica biliara si chiar boala de care iti este tie teama - s-au operat si au trait mult dupa aceea.
Unele boli nu se vad la analize decat cand sunt grave, la altele nu le trece medicilor prin cap sa caute cauza acolo unde este. Daca ei nu au suficienta pricepere sa depisteze boala, nu inseamna ca pacientii sunt bolnavi la cap. Au murit destui cu zile in felul asta. Daca nu iti trece cu ce am scris pe aici, poti sa iti mai faci la anul sau cand consideri tu vreo ecografie la abdomen, un CT sa vezi daca esti bine.

In orice caz, nu e bine sa stai nemancat, macar sa rontai niste grisine dimineata si cand iti e foame, ca altfel sucul gastric ataca mucoasa. Sa nu mananci cu mainile nespalate, mai ales ca umbli prin strainatate. Se recomanda sa mesteci mancarea foarte bine, cateva minute bune si sa mananci relaxat. Acum esti mare, nu te fugareste nimeni cand mananci, invata-te sa mananci linistit macar la tine acasa, ca in pauza de masa la lucru stiu ca nu ai liniste, daca te grabeste cineva la masa, da-l incolo.
Mananca echilibrat si nu mult, bea ceaiuri zilnic: sunatoare, busuioc, menta. Daca zici ca nu ti-au gasit nimic serios la analize mananca mai multe mancaruri care constipa (ex: orez, banane), nu consuma multe chestii laxative (miere, cafea, tigari, lapte, produse cu lactoza). Ia probiotice, din cand in cand, reechilibreaza flora intestinala, poate ai luat antibiotice la un moment dat si ti-ai dat-o peste cap, diareea este un indicator de flora microbiana perturbata, oricum rau nu iti fac.
Daca ai facut diaree atat de des, sa iei multivitamine si minerale si sa bei apa sau ceai ca sa te reechilibrezi.
Incearca sa iti gatesti singur, sa mananci mancaruri proaspete. Decat un sandvis cu salam vechi, mai bine o salata de rosii cu paine sau o banana.
https://www.qbebe.ro/sanatate/9-motive-pentru-care-poti-avea-scaun-verde

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Mai mult ca sigur e de la stres. Uite cateva activitati care te-ar putea relaxa:
1. I-ati un jurnal si scrie tot ce simti in el, astfel te vei descarca de toate gandurile negative
2. Practica un hobby daca ai timp, de exemplu arte martiale sau deseneaza/picteaza
3. I-ati o carte interesanta pe care sa o citesti, dar nu carti prea triste, te poate apuca depresia. Poti citi manga daca iti plac.
4. Practica tehnici de yoga sau mediteaza. Pune o muzica relaxanta si relaxeaza-te. E o melodie pe Youtube dintr-un anime la care ma uit eu si ma relaxeaza. Cauta "Hunter x Hunter Auras song".
5. Asculta muzica
6. Iesi mai mult pe afara.
Cam astea sunt sfaturile, iti doresc sanate si sa ai o viata frumoasa!