| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Oftalmologul mi-a dat betabioptal si mi-a spus sa o folosesc de 3-4 ori pe zi timp de o saptamana(picaturi pentru ochi). Sa incep de astazi? La ce is bune astea? Cam in ce interval de timp sa le iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Si eu am luat odata si mi-au curatat ochii cand aveam praf dar ma ajutau ca aveam si ochii uscati.

| ziftode a răspuns:

3-4/16h cat stai treaza, odata la 4-6h
poti sa incepi peste vreo 2 ani, de ce azi?
https://www.google.com/search?q=betabioptal+prospect

da, stiu ca am ton acid, si te iau peste picior, dar DE CE NU INTREBI DOCTORUL TOATE ASTEA, inteleg intrebari de gen, am 11 ani si nu stiu sa gasesc singur raspunsul la intrebarea: "ce e ala redresor?", dar tu...
TU POTI SA INTREBI DOCTORUL, LA TELEFON DACA NU TI-A VENIT IN CAP SA INTREBI CAT ERAI LA CONSULT CU EL

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru ziftode):

Nu am numarul... asta este prima data cand m-am dus la oftalmolog

| ziftode a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Inteleg, dar stii unde ai fost, poti sa cauti pe google, pana acum nu am vazut sau auzit de nici un punct medical care sa nu apara pe google, cu numar de telefon cu tot, in pus ai numele medicului pe reteta

si ca sa intelegi ca nu te iau peste picior degeaba, de fiecare data cand (cel putin eu) scriu un sfat medical ma gandesc de doua ori inainte de a posta ceea ce am scris, pentru ca daca, cumva gresesc persoana respectiva poate sa ajunga rau (si sa o am pe constiinta) sau eu pot sa ajung rau (nu ai dreptul legal sa dai sfaturi medicale fara licenta de a practica medicina (diploma de medic nu ajunge)... si nici macar asistentele nu au voie), de asta e scris mare cu rosu sub intrebare, mesajul care incepe cu "Atentie!"

iar tu ai doctor care are obligatia sa iti raspunda la intrebari!