| xrayzerhd a întrebat:

Ok,deci cam acum 3 saptamani am fost cu o prietena in padure cu gandul sa ma "sparg", mai exact am avut 8 pastilute de Tussin Forte,m-am documentat destul de mult inainte de a le lua,ajuns in padure m-am speriat si nu voiam sa le mai iau dar pana la urma amica mea m-a convins ca nu am ce sa patesc,dar nu a fost asa,am avut atacuri de panica,inima imi batea foarte tare si credeam ca o sa mor,in seara aia nu prea am dormit si am avut si un cosmar in urma caruia m-am trezit si am avut inca un atac de panica,acum la trei saptamani, daca fumez pulsul imi creste chiar si pana la 140bpm (am observat ca urca inainte sa trag din tigare),mi-e frica sa beau chiar si o bere, si imi masor constant pulsul (in general e 60-85).Credeti ca este posibil sa am PTSD? Ma simt aproape tot timpul stresat si anxios, de parca o sa patesc iar ceva.Am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Te duci de urgenta la medic ca el e singurul care poate da un raspuns pertinent in privinta ta. La 15 ani sa te apuci de tras pastile, cam nasol.

| xrayzerhd explică (pentru Arthiom):

Nu ma apuc de tras pastile, le aveam in sertar de peste un an si stiam de la un prieten ca pot fi folosite ca droguri dar nu m-a tentat.Sunt usor influentabil si amica (im prezent nu mai vorbesc deloc cu ea) aceea nu s-a gandit la posibilele reactii pe care le-as putea avea asa ca m-a incurajat sa le iau, dupa ceva timp dupa ce am pus intrebarea am ajuns la concluzia ca am anxietate generalizata, am fost la medic recent pentru un EKG si nu mi s-a spus ca as avea ceva urmeaza sa imi puna un holter (nu sunt sigur ca se scrie asa). Atacuri de panica nu am mai avut, dar tot ma simt stresat fara vreun motiv anume si 8 pastile sunt relativ o doza mica.