| anonim_4396 a întrebat:

Ok, deci din cate am văzut pe internet un om arde 2000 de calorii pe zi. Eu pana acum am consumat maxim 1000 pe zi. Dacă de acum consum cate 1500 sunt șanse sa ma îngraș?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| JusTPauL a răspuns:

Atâta timp cât ești în surplus caloric o sa iei în greutate.
Dar m-aș mira sa consumi doar 1000kcal.
Asta ar însemna să stai toată ziua.
Eu consum între 3500-3800kcal, iar foarte greu în greutate.

| RAY a răspuns:

Faza cu 2000 de cal nu este ceva general, eu unu as avea nevoie de 1000 de cal daca as avea greutatea potrvita, tu cum ai urmat aceasta dieta stupida rata metabolica sa redus dar daca ai facut sport nu sa redus seminificativ

iti recomand sa il citesti atent https://noutatidinstiinta.wordpress.com/......d-sanatos/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu ce ai văzut tu pe internet, dar caloriile nu se ard stand în pat. Caloriile se ard numai făcând sport, iar la 2000 calorii pe zi vine achivalent a 90 km de mers pe bicicleta. Nu înțeleg întrebarea ta.

| MariusAD1 a răspuns:

Depinde de metabolism, sunt persoane care la masa musculara consuma 2500 de calorii si sunt persoane cu aceeiasi inaltime si greutate care consuma dublu in perioada de masa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare om arde în funcție de metabolismul bazal, ce mănâncă, căci și la digestie se consumă calorii, și ce activitate fizică și intelectuală are, nu cum ai văzut tu pe Internet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Baliverne. Eu nu am făcut nimic 3 luni, numai am mâncat, jucat PUBG și m-am îngrășat 20 kg.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta pentru ca esti neinformat.
Toate procesele care au loc in organismul tau nu crezi ca sunt consumatoare de energie? Ganditul, respiratul, miscatul, clipitul, simplele miscari ale corpului, vorbitul, TOTUL consuma kcal. Chiar daca ai sta nemiscat tot ai consuma kcal, pentru a ramane in viata ai nevoie de energie, cu cat esti mai mare, cu atat mai multa. De metabolism bazal ai auzit? Ia informeaza-te mai bine data viitoare inainte sa te faci de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Numai atotștiutori pe TPU. Mai bine du-te și vorbește intr-o pungă pentru ca te ascult mai târziu. Ma plictisești.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa reactionezi cand nu mai ai argumente?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Iar tu reactionezi cu vot folositor și eronat chipurile, din răzbunare sau din lipsa de ocupație. Mai bine cauta ceva de munca decat sa îmi ții mie teoria chibritului. Deja începi sa devi absurd. Sper ca te simți împlinit atunci când faci pe interesantul din spatele unui profil, ca în viata reala marele atotștiutor este ignorat de societate.

Răspuns utilizator avertizat
| Alohababy a răspuns:

Nu merge neapărat așa, dar le mai și consumi, oricum este de la corp la corp