| anonim_4396 a întrebat:

Paianjenul cu cruce este periculos? M-a muscat unul ieri si mi s-a inrosit locul acela. Cu ce pot sa dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa dai cu o crema oarecare...

46 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Păianjenii sunt în general carnivori şi se hrănesc numai cu hrană vie, pe care o pot strivi cu cleştii, sau îi pot injecta un venin. Muşcătura unor păianjeni mari poate fi dureroasă, dar majoritatea sunt prea mici pentru a pătrunde prin pielea umană, şi doar câteva specii sunt periculoase pentru om. Printre acestea se numără „văduva neagră" şi rudele sale apropiate, care însă nu sunt agresive şi muşcă oamenii doar în apărare. Muşcătura este dureroasă şi este urmată de leşin, dificultăţi în respiraţie. Ea este doar rareori fatală, mai ales la adulţii sănătoşi. Totuşi, trebuie acordate îngrijiri medicale cât mai repede cu putinţă.

| leluc a răspuns:

Singurii paianjeni care pot reprezenta un real pericol sunt paianjenul "vaduva neagra" (n. t. "Latrodectus mactans") si paianjenul "pustnic" maro. (Tarantula poate arata inspaimantator dar muscatura ei nu este mai periculoasa decat o intepatura de albina.)
Pentru muscaturile celorlalti, iti recomand sa speli locul muscaturii, sa pui gheata pentru a evita umflarea sau o posibila supurare. Daca este dureros, poti lua ibuprophen. Roseata si supurarea ar trebui sa treaca intr-o zi doua.

| Mihai_Claudiu_1995_yixS a răspuns (pentru leluc):

Uiți de "Păianjenul călător brazilian", care este cu adevarat letal pentru oameni...sau Păianjenul de nisip...

| powergirl a răspuns:

Http://www.zooland.ro/......-6703.html

vizioeaza aceasta pagina si ai sa vezi ce periculos e paianjenul cu cruce sa fim seriosi cei mai periculosi nu se gasesc aici cum ati-a mai rasp un utilizator la aceasta intrebare ti-a si explicat deci nu ai avut de ce te teme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu sange de bou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fugi, dai cu pietre. Inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu sare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai trebuie sa mergi la farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa dai cu o crema oarecare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa dai cu unguent de floaer Kaki.Stiu asta din jocul Metin2

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paiznjenul cu cruce foarte periculos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu joc metin2 tare jocu am avut cont de 34 da mi le confiiscat am mai avut unu si tot asa acum am un ninja de lvl 27 si un razboinic de lvl7 da-mi idiul tau pls

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la spital la sectia Boli infectioase si o sa-ti faca un vaccin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu escremente de pisica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spuneti rugaciunea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cu crema de galbenele sau aloe vera

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e periculos deloc, am tinut vreo 10 in palma si erau calmi, locul in care ai fost intepat trebuie dat cu spirt apoi cu pasta cu apa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la spital

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fii inarmat...impotriva lor sunt niste specii scarboase si cand ii vad. ori fug ori arunc cu pietr. ceea ce va sfatuiesc sa faceti si voi.inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu spirt, ca si pe mine m-a muscat si m-am dat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Impotriva paianjenilor cu cruce intotdeauna e bine sa ai pistolul dupa tine, sau pietre si acid sulfuric. Sunt foarte rai si obsceni mai ales. Stai linistit ca nu patesti nimic, pentru om sunt inofensivi happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la spital

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu miere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu prind paianjeni cu cruce nu te duci nicaieri ca o sati treaca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la medic ca poate fi ceva grav

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cum au spus si ceilalti paianjenul cu cruce este foarte periculos. Te sfatuiesc sa cauti o crema pe nume "crema minune". Stiu ca nu prea iti vine sa crezi ca exista asa ceva, dar te sfatuiesc sa cauti crema aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu balegar chiar merge si pe mine ma muscat...si este o reteta foarte buna dar inainte sa te dai infasoaral cu o carpa rupta si dupa aceia puneti acolo unde tea muscat! nu te juca cu asa ceva cs nu este de gluma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare! Care jucati jocul Metin 2 Dinamik, Dinamikul il joc de aproape 1 luna, dar la metin am 3 ani, varstamea in 2011 este de 13, pe Dinamik am un ninja de lv 86, 2 pumnale epice kinfe de lv 80 cu pietre anti-war, anti-sura, anti-ninja, iar pe celalat pumnal am anti-shaman, anti-ninja si anti-surabig grin! Cei cre spun ca Metin2 da dependenta nu au dreptate.Id meu mi_rad98@yahoo.com contactati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu pipi... functioneaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te duci la doctor.