| Kaonashii a întrebat:

Pana la urma expunerea la frig te caleste, iti creste imunitatea sau te imbolnaveste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Expunerea alternativa (cu imbracare asemanatoare, putin diferita) te caleste cel mai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde cum faci călirea.

| sierra1 a răspuns:

Așa, in reprize scurte, poate că intărește organismul dar expunerea indelungată e boală curată!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Expunerea la frig o poți face la aer rece, cu duș rece, sau prin scufundare în apă rece. Dacă este de scură durată, corpul reacționează la acest șoc cu mecanisme de adaptare, deci te călește.

| ReddY25 a răspuns:

Nu e bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tin minte ca vazusem un documentar despre o familie care traieste in afara societatii, am prins doar faza in care ieseau din rulota in pielea goala si varsau cate o galeata de apa rece peste ei si stateau afara nu stiu cat timp, afara erau temperaturi cu minus, si la fel, ziceau ca fac asta pentru calirea organismului.

| Kaonashii explică (pentru anonim_4396):

M-au trecut 10 boli numai citind asta >(((((

| aneliram a răspuns:

Normal ca te face mai rezistent decat daca stai ca intr-un glob. Bine ca nu pana la inghet.