| Vernusio a întrebat:

Pana la urma spirulina ingrasa sau ajuta la slabit?
Sa raspunda doar cine stie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Am luat si eu luni la rand si nici nu m-am ingrasat, nici nu am slabit, nici pofta de mancare nu mi-a dat.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Folosind termeni populari, depinde mult de regimul tau.

In general spirulina poate sa creasca pofta de mancare. Asa ca daca mananci produse animale sau consumi ulei s-ar putea sa iei in greutate.

Sporulina este mai mult recomandata pentru regimurile raw vegane deoarece in scoala veche se presupune ca aduce un aport proteic foarte important.

Dar sunt si efecte secundare. Constipatie si vanturi urat mirositoard in general.

Mai sunt si altele dar mult mai rare.

| tudorlaura a răspuns:

Datorită conţinutului crescut în iod, spirulina contribuie la funcţionarea optimă a glandei tiroide, reglând procesele metabolice şi unele cazuri de hipofuncţie tiroidiană. Administrată cu o jumătate de oră înainte de masă reduce pofta de mâncare, ajutând la reducerea greutăţii corporale, combate obezitatea.are efect anticancerigen, antioxidant şi întârzie apariţi fenomenului de îmbătrânire.