| TheAndra95 a întrebat:

Pasta de dinti Sensodyne Repair & Protect trebuie folosita pe o perioada delimitata sau nelimitata de timp? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Orice pasta de dinti poate fi folosita pe timp nelimitat.
Cea mai buna strategie de alegere a pastei de dinti este consulatarea medicului stomatolog, astfel incat acesta sa va indice care sunt nevoile speciale ale dintilor si gingiilor dumneavoastra. Dupa consultarea medicului stomatolog cautati produsele care se incadreaza in aceasta categorie (de exemplu, pasta de dinti pentru stoparea tartrului, pasta de dinti pentru sensibilitate dentara sau pasta de dinti pentru albirea dintilor). Atentie, insa, intrucat aceste produse trebuie sa fi primit aprobarea institutiilor nationale care se ocupa cu reglementarea si respectarea standardelor specifice.
Intotdeauna cautati pasta de dinti pe baza de fluor, aceasta avand capacitatea de a preveni degradarea dentara (cariile). Specialistii recomanda in prezent si folosirea unei ape de gura pe baza de fluor, insa nu si copiilor cu varsta mai mica de 6 ani.
In cele din urma, atunci cand alegeti o pasta de dinti trebuie sa tineti cont si de preferintele dumneavoastra in ceea ce priveste textura si aroma. In plus, daca dupa periaj, obrajii sau buzele devin iritate sau dimpotriva dintii sunt mai sensibili, incercati o alta marca de pasta de dinti.
http://www.i-medic.ro/......re-dentara

1 răspuns:
| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute