| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca folosirea unor paste de dinti pe baza de Calciu poate duce la acumularea acestuia in organism in diferite organe cum ar fi rinichi etc?

Exemple de paste de dinti la care fac referire ar fi: Colgate Sensitive Pro Relief si Sensodyne Repair & Protect

5 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

SIGUR CA DA! N-ati vazut ca "Asociatia Mondiala a Medicilor Stomatologi"(cu sediul in Ferentariwinking ) baga mina-n foc pentru asta?

| costis a răspuns:

Calciu vine in doze prea mici, am inteles ca fluorul ar putea fi o problema ( daca dai cateva search-uri vezi despre ce e vorba).

| rossi46 a răspuns:

Da, poate duce la cumularea calciului in organism numai daca o mananci pe paine. Daca nu ajunge in organism atunci nu are cum sa se acumuleze.

| CARMENCITA a răspuns:

Nu stiu dar am folosit o perioada Colgate cu calciu ca nu am gasit pasta pe care o vroiam si am tartru pe o masea.Mie nu-mi place Colgate. Daca te speli cum trebuie, adica nu inghiti pasta nu are cum sa-ti ajunga la rinichi, poate o cantitate foarte foarte mica daca nu te clatesti bine.Pasta de dinti nu se inghite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se acumuleaza pe dracu'! Organismul nici macar nu poate asimila calciu din lapte, din cauza unei enzime (sau ceva de genul asta). Userul rossi46 are perfecta dreptate. Eu dau painea, cine da un Sensodyne?