| Mario1994 a întrebat:

Pastile efervescente sunt bune? Toate vitaminele mai exact fac rău sau bine? Au efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mai bune sunt comprimatele căci nu au E-uri.Recomand comprimatele care se inghit in locul celor efervescente.Dar si efervescentele sunt ok ca se absorb mai bine, dar au cateva E-uri in compozitie
Insa vitaminele fac doar bine daca sunt administrate corespunzător adică doză zilnica recomandata.Cand ai o dieta neechilibrata și haotică e bine să iei vitamine din farmacie.

| SoulReaver a răspuns:

Scrie pe tub a nu se consuma mai mult de o pastila zilnic.

| Frank51 a răspuns:

Pastilele efervescente si medicamentele sunt obtinute din materiale chimice sintetizate. In nici-un caz nu se recomanda folosirea lor in detrimentul echivalentului lor natural.

| Donsavas a răspuns:

Ia vitamine din alimente, nu din pastile.

| RoCkKiD a răspuns:

Pastilele cu vitamine, efervescente sau nu, sunt doar o risipa de bani, in primul rand pentru ca organismul tau nu poate sa absoarba atat si in al doilea pentru ca cele din fructe si legume sunt mai ok.

Daca esti gravita sau vrei sa ramai da, exista suplimente pe care ti le poate recomanda un medical si sunt folositoare, in rest.du-te si cumpara-ti niste fructe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da sunt bune., Desigur in mod normal este mai bine sa consumi o varietate foarte larga de fructe&legume Insa cum bine stim., foarte putini fac asta asta, iar decat nimic mai bine sa consumi vitamine.
personal consum zilnic alea efervescente., si multe altele tinand cont ca am o dieta chaotica., si lipsita mai in total de leguma&fructe.
Vitaminele in nici un caz nu fac rau., tot ce e in exces e eliminat natural., Deci nu dauneaza deloc, ba chiar fac bine daca ai un stil de viata asemanator cu al meu.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg de ce crezi ca teoria ta suna logic dar din pacate nu e asa. Din cauza ca exista atat de multi oameni care iau vitaminele ca pe bomboane exista numeroase studii in care s-a demonstrat ca fie nu fac absolut nimic sau ca sunt de-a dreptul daunatoare crescand sansa de cancere sau boli cardiace.

Iti las cateva studii aici, poti cauta pe net cate vrei singur.

Lipsa efect ->https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241405/#! po=40. 9091

Excesul de Vitamina A a creste sansa de cancer pulmonar -> https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8901854

Excesul de vitamine creste sansa de deces cu 5% (care e enorm din punct de vedere statistic)-> https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17327526

| AvalohAlyn a răspuns (pentru RoCkKiD):

Exces înseamnă mult peste doză zilnică recomandata, daca se respecta doză zilnică recomandată nu fac niciun rău, mai ales daca avem o alimentație dezechilibrata și nu mâncăm prea multe fructe și legume. Orice luat in exces face rău însă excesul inseamna foarte mult.Vezi că doctorii psihiatrii, neurologi etc celebri de la clinica Amen din America și nu numai recomanda sa luăm supliment de vitamine zilnic sau regulat.Am 3 cărți scrise de celebrul Daniel G.Amen care spune asta.Nu reușim in ziua de azi sa luăm toate vitaminele din alimentație așa că este bine sa luăm și din farmacii însă doză zilnică recomandată stabilită de FDA.Si vezi că unele studii zic de bine despre vitamine altele de rău, nu toate studiile sunt de încredere, însă cred că doctorii și oamenii de știință consacrați precum Daniel G.Amen,Mona Lisa Schulz, Joseph Annibali au dreptate.E un mit asta cu cresc riscul de deces cu nu știu cât, nu se poate afla asta și unele studii sunt comandate într-o direcție sau alta.Vitaminele din farmacii sunt bune daca le luam regulat așa cum scrie pe prospect, eventual mai facem și pauze intre cure și nu luam supradoza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Excesul da., insa sa iei din cand in cand., sau si regulat Vitamine categoric nu strica.
Exepemplul meu : Mananc total chaotic., am o dieta exclusiva din mancare negatita acasa :mezeluri, conserve etc si alea pot spune ca mananc 1 pe zi. In rest mai ciupesc cate ceva ocazional. Decat deloc mai bine sa iau vitamine ca organismul tot are nevoie de ele.,
A, B, C, D, Magneziu iau 1 pe zi., sau la 2 zile.
D- pentru oase, dinti ca lactate nu consum deci da e sanatos.
Magneziu- pentru Stress
B- pentru sistemul nervos, energie si altele
A- Exemplu concret : Am inceput sa am probleme cu vederea., nu puteam sa stau sub lumina artificiala., nici sub soare Imi creau mare disconfort., am inceput sa iau vitamina A- si am revenit la normal.

| BogdanM275 a răspuns:

Orice lucru în exces face rău, vitaminele dacă nu sunt luate in exces atunci au efecte "pozitive".