| andreieftenie42 a întrebat:

Pastilele de la psihiatrie eu efect din ce in ce mai rapid si mai bun,dar exercitiile de la psiholog mai pot evolua? adica chiar daca or sa se gaseasca remedii pentru schizofrenie la psiholog,pacinetul tot trebuie sa faca exercitii pe termen lung, voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că da.

| Floridori a răspuns:

Remedii pentru schizofrenie la psiholog?

Fie tu nu stii ce inseamna "remediu", fie confunzi psihologul cu psihiatrul, fie nu stii ce este aceea "schizofrenie".

Si iti promit ca nu o spun cu intentia de a te jigni, dar se intampla sa nu le stim pe toate, ca doar suntem oameni si ma gandesc ca exista posibilitatea ca tu sa nu stii unul din acei termeni.

| andreieftenie42 explică (pentru Floridori):

Stiu ca psihollgul nu are cu ce sa te ajuta la schizo, de fapt psihologul in afara de anxietate si depresie usoara n-are cu ce sa te ajute.

| Floridori a răspuns (pentru andreieftenie42):

Ok atunci.
Deci stii si tu ca nu este posibil ca acesta sa faca mare lucru in aceste cazuri.

In prezent, nici macar medicina moderna nu reuseste sa faca atat de multe pe cat s-ar dori.Desigur, se progreseaza, dar progresul se face cu pasi mici in acest punct.
Exista diverse experimente cu substante, in prezent, care dau speranta ca in viitorul apropiat vor exista medicamente mult mai bune pentru tratarea tulburarilor neuropsihice, dar cu siguranta tratarea definitiva a acestora nu va fi posibila in urmatorul secol.

| andreieftenie42 explică (pentru Floridori):

Dar atacurile de panica pot sa treaca de la sine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om care nu dă rezultate după o perioadă nu se mai ocupă de el nici psihologul nici doctorul nici profesorul.