| anonim_4396 a întrebat:

Pastilele de melantonina provoaca dependenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandr a răspuns:

Nu,nu da! Citeste asta ca sa fii sigur/a:
Sfatul farmacistului

Buna ziua! Administrarea de melatonina se utilizeaza cand ritmurile biologice sunt perturbate: munca in schimburi la ore variabile, decalaj orar, insomnii la varstnici, tulburari afective sezoniere de tipul depresiei. Se recomanda cate o tableta pe zi cu 30 de minute inainte de culcare (fie ca luati Melatonina sau un preparat care sa o contina intr-o combinatie, de exemplu Somn Usor Parapharm). Dozele recomandate trebuie respectate, altfel poate sa provoace agitatie si anxietate. Nu da dependenta, insa nu trebuie administrata perioade foarte lungi de timp. Este bine sa se mentina administrarea inca 2 saptamani dupa reglarea somnului.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Vanzarea de melatonina in doze mari a fost interzisa in Olanda, deoarece abuzul deregleaza complet somnul.