| alexutzudorian a întrebat:

Pastilele gen anxiar, cipralex scad concentrarea sau doar antipsihoticele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Anxiar si Cipralex sunt clase diferite de medicamente. In teorie cel putin Cipralex ar trebui sa imbunatateasca concentrarea. Daca nu se recomanda cresterea dozei sau schimbarea tratamentului cu unul mai potrivit, in functie de ce suferi.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Concentrarea nu o afectează dar cauzează și:

Senzatie de rau (greata)
Durere de cap
Anxietate, nelinişte, vise neobişnuite, dificultati de adormire, somnolenta, ameteli, cascat, tremor, senzatii de intepaturi la nivelul pielii

| adrianbalenasmechera a răspuns (pentru sierra1):

Melatonina poate sa te afecteze daca ai tulburare obsesiva sau anxietate sau depresie?

| sierra1 a răspuns (pentru adrianbalenasmechera):

Incă nu ți-a trecut?

| doctorandus a răspuns:

Eu nu am auzit niciodata ca antipsihoticele scad concentrarea. Daca e sa-mi dau eu cu presupusul: dimpotriva, o sporesc.

| Apokales a răspuns:

Cipralexul nu scade concentrarea, in doza mare provoaca insomnie. Mai provoaca si un cascat cu o senzatie usoara de voma si simti ca te lasa picioarele in acelasi timp. Acum depinde de la o persoana la alta.

| blackann a răspuns:

Depinde foarte mult, de asta e recomandat sa-ti faca un set de analize inainte si sa nu ti le recomande dupa ureche. Stiu persoane care si-au pierdut parul si unghiile de la un tratament dat de un psihiatru asa, fara analize inainte. Si da, in general iti pierzi concentrarea pentru ca te calmeaza foarte mult tocmai ca sa nu te mai focusezi pe mizerii de ganduri.

| antimasonerie a răspuns:

Antipsihoticele și xanax, ciprapex și anxiar nu, anxiar e slab

| alexutzudorian explică (pentru antimasonerie):

Aaa,e bine si rispen ca antipsihotic gen doza de 1 mg scade concentrarea in doza asa mica?

| antimasonerie a răspuns (pentru alexutzudorian):

Au ogramada de efecte secundare antipsihoticele, sunt cele mai periculoase pe lângă ce dau adicție