| CristiCQH a întrebat:

Pe 25 Februarie e ziua mea implinesc 13 ani ma gandeam sa spabesc am 100 kg si nu pot am facut exercitii etc. Vreau sa tin o dieta ma puteti ajuta va rog mult!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| florinon a răspuns:

Daca nu imi urmezi sfatul, in viata ta o sa urmezi multe diete cu rezultate de moment.

Sfatul meu: Nu tine o dieta de moment, ci schimba-te, treptat (in special din punct de vedere al mancarii si activitatii). Vorbesc de un "lifestyle"!
- mananca cat mai multe fructe si legume
- mananca cat mai putina mancare procesata (ex. mezeluri, chipsuri, dulciuri)
- fa sport regulat (gaseste ceva de care te poti tine, cu placere ex. Jogging/sala/inot etc)
- citste si informeaza-te cu privire la nutritie, sport, hobby-uri sanatoase etc.

Alte mentiuni:
- Aplica aceste lucruri gradual. Daca nu ai practicat sport pana acum, nu vei alerga din prima luna maratoane.
- Pentru a putea sustine aceste schimbari, incearca sa le gasesti loc in viata ta (ex. poate iti faci niste preteni alaturi de care poti practica un anumit sport, astfel incat devine o treaba de grup).
- Stabileste-ti obiective. Obiective mici, pentru inceput. Pentru inceput obiective care sa aiba legatura mai degraba cu ceea ce poti face (ex. sa alergi de 3 ori pe saptamana si sa cresti gradual distanta), nu cu rezultate (ex. sa ajungi sa alergi 2km fara pauza). Obiectivele - mai ales pentru inceput, cand nu ai disciplina de a le urma - e bine sa fie mai mult realizabile decat spectaculoase. Dar le poti creste gradual. Si poti pastra in minte un obiectiv general mai indepartat.
- Cultiva-ti convingerea ca poti face ceea ce iti propui. Daca iti propui ca, in timp, sa slabesti 40 kg (obiectiv general mai inalt), o poti face (prin obiective graduale), si te vei concentra pe obiectivele graduale pana vei atinge obiectivul acela important. Nu vorbi oamenilor de obiectivul general, pentru ca neincrederea din ochii lor o vor alimenta pe a ta. Vorbeste-le de obiectivele graduale si lasa sa se vada optimismul tau (izvorat din convingerea ca vei atinge, in timp, si obiectivul general)

SUCCES!

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

La Multi Ani...Papa putin, miscare foarte multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nici o dieta din lume nu te va ajuta sa slabesti in 6 zile Asteapta sa treaca ziua ta, sa te bucuri de felia de tort si dupa aceea, pana in toamna, poti da 30 kg jos cu dieta si sport.

| Iote a răspuns:

Daca la 13 ani ai 100 kg, e obezitate morbida. Numai medicul te poate ajuta. Nu nutritionistii, nu dietele. Mergi la endocrinolog chiar saptamana asta.
La multi ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti inca in crestere... nu stiu ce sa zic de dieta. totusi un mic regim ar merge. adica incearca sa nu mai mananci calori si apuca te de alergat. Dar cel mai bine ar fi sa te duci la un medic inainte.El stie mai bine

| debarasator63 a răspuns:

Cauta un nutritionist. Gasesti aici:
https://natur-house.ro/......bucuresti/
..Succes!

| CristiCQH explică:

Sa slabesc* scuze corectoru de tastatura