Întrebare recomandată | Ciorogar_Vanesa_1998 a întrebat:

in curand implinesc 14 ani iar ziua mea este pe 1 februarie,ma puteti ajuta spunandu-mi cu ce acte trebuie sa ma duc si cand, inainte sau dupa 1 februarie?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Eu am fost după ce am împlinit vârsta de 14 ani. Dar am auzit că este în regulă dacă te duci şi înainte.
Obținerea CI la împlinirea vârstei de 14 ani:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnată atât de minor, cât şi de părinte/reprezentant legal;
- certificatul de naștere, original şi copie;
- actul de identitate al unuia dintre părinți sau al reprezentantului legal;
- documentul cu care părintele/ reprezentantul legal face dovadă adresei de domiciliu, original și copie;
- certificatul de căsătorie al părinților sau, după caz, hotărârea judecătorească, definitivă și irevocabilă, în cazul în care părinții sunt divorțați, original și copie;
- chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanță reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
Sărbători fericite!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru positivity):

Bună.
Și sursa de copiere unde este, domnișoară?
Frumos din partea ta.
Uite aici: http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/ci
Pa, pa.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima CI se elibereaza numai dupa implinirea varstei de 14 ani. Trebuie sa mergi in termen de maximum 15 zile de la implinirea varstei, impreuna cu un parinte. Actele necesare sunt cele spuse de @positivity.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Certificat de nastere
o cerere
timbru fiscal
actul proprietatii unde ai domiciliul
cu unul din parinti cu c.i.

| LolaLollita a răspuns:

Iti sugerez sa mergi inainte, eu asa am facut.

| Niiiicu a răspuns:

Buna,trebuie sa te duci dupa data de 1 februariehappy ps:si eu sunt tot in februariebig grin

| Respekt a răspuns:

Pai frate/soro (La multi ani) poti si sa te duci si dupa 1 februarie, dar ai nevoie de certificatul de nastere, buletinul tatalui/mamei, actul de casatorie al parintilor(uneori chiar si al bunicii, ca in cazul meu), copii dupa acte(doar nu te duci nu originalele(uneori)), timbru fiscal(nu e act, cum zic altii), cam astea sunt, dar trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare!big grin Cu respect, Respekt.

| OnlyLOv3e a răspuns:

Certificat de nastere cred ca si de casatorie a parintilor dar daca mergi te informeaza ei eu am fost dupa ce am implinit 14 ani la vreo 3 saptamani sau 2 cam asa

| AndreAndreutzaLoL a răspuns:

Eu am fost dupa ziua mea de nastere