| Alexandrio a întrebat:

Pe data de 15 seara am spart un pahar si strangand am calcat intr-un ciob mic. Cand am adunat, am adunat si mult praf. Rana nu exista de parca nu am avut nimic niciodata, e curat si fin ca la celalalt 'eu am laba piciorului foarte mare in general de aceea incaltamintea ma cam strange.
Dupa cateva zile mergand pe strada am pus presiune pe laba piciorului de atunci ma tot doare din ce in ce mai tare. Am fost pe 20 am facut un antitetanus si acum 22 mai ma doare si mana in care l-am facut, am o stare de oboseala desi am dormit azi toata ziua si ma doare si coloana, pe langa asta sunt si intr-o stare de despresie de unde si paharul spart. Incerc sa fac miscare sa nu ma mai doara dar lumea ma judeca prea repede. Am 19 ani pe 15 septembrie implinesc 20, in jur de 70-75 Kg, constructie atletica. Nu pot sti daca e o luxatie sau un tetanos, am observat cand ridic al 2-lea deget dupa degetul mare de la picior ma doare. Rog pe cineva specializat. Multumesc Anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Bun sa le luam pe rand happy

1) Ai calcat intr-un ciob, te`ai asigurat ca rana este curata? Daca nu ramas nici o bucatica inauntru.Verifica sa nu fie o mica mica bucatica care a ramas sub piele.Palpeaza zona bine.99 % posibil sa nu fi ramas nimic acolo.
2) Ai mentionat de praf, te poti linisti, daca era o infectie, s`ar fi umflat, ai fi avut febra si alte simptome.
3) Durerea poate fi de la cum ai calcat (stramb) iar daca ai platfus sau alte probleme cu coloana posibil sa fie o luxatie care trece in timp.
4) Este perfect normal sa doara dupa un antitetanos timp de cateva zile sau sa vina insotit de alte simptome care dispar dupa un timp. Daca nu dispar dupa 1 saptamana atunci medic.
5) Peste toate acestea vine depresia care le poate amplifica pe toate. Oboseala poate fi de la depresie.

Pe scurt, te gandesti prea mult la ce se intampla in interiorul tau si nu la ceea ce te inconjoara.Incearca sa te relaxezi si se vor ameliora constant.

P.S: trateaza depresia daca exista inca dinainte de aceste accidente, sa nu devina ceva mai serios.Consulta un psiholog.

| Alexandrio explică (pentru WaterDrop):

Stau acum in pat intins si se zbate muschiul pulpei intrerupt si oftez se poate fi de la vaccin?

| WaterDrop a răspuns (pentru Alexandrio):

Este de la depresie. Spasmele musculare sunt inovensive si normale la majoritatea oamenilor. Apar la depresii de obicei.