| Annd a întrebat:

Pentru acnee, ar fi bune niste antibiotice recomndate de medicul dermatolog? multumesc, funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Da, la recomandarea dermatologului pot fi administrate si unele antibiotice in acnee, care sunt active impotriva Propionibacterium acnes
http://www.mymed.ro/tratament-acnee-cosuri.html

5 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Eu am fost la dermotalog, eram plina de cosuri si acnee timp de 8 ani, mi-a dat ceva pastile timp de 6 luni si dupa aceea lotiune si crema, si mi-au disparut complet de peste tot. Si de atunci (de 4 ani) n-am avut nici macar un cos.
Consulta-te cu medicul dermatolog si asculta-i sfatul. Daca acneea este intr-un stadiu tarziu, atunci sunt necesare pastilele. SI eu spun, ca merita sa iei pastile si sa urmezi sfatul! Dupa parerea mea, pentru frumusete orice!

Răspuns utilizator avertizat
| Annd explică:

Nu e vorba de a crede, este voraba de diferite idei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Imi cer scuze pentru postarea dubla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru acnee nu recomand pastilele sau alte tratamente interne.Acestea pot da rezultate bune in tratarea acneei,dar sunt foarte periculoase pentru sanatate(nu exista exceptii, fiecare tratament intern prezinta un risc).In schimb, o vizita la dermatolog te poate ajuta foarte mult.In cazul in care doreste sa-ti prescrie tratamente interne, mentioneaza faptul ca doresti tratamente externe si-ti va recomanda ceva potrivit pentru tine.Numai bine.