| mhmaddie a întrebat:

Pentru Bogdan Doroftei: Dermatita atopica se poate trata? Sufar de aceasta boala de la 5 ani (acum am 16) si nu am gasit niciun tratament care sa o vindece, ci doar sa reduca simptomele. Insa in ultimele luni s-a agravat si nu mai raspund la niciun tratament.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TaylorMomsen a răspuns:

Nu, nu se mai vindeca. Si eu am dermatita. Dar, daca mergi la mare, apa sarata face bine. Si soarele dar sa nu stai in exces la plaja. Insa, o sa reapara din nou. Eu am folosit si crema Dermovate care a fost bunicica...a avut efect dar nu pentru mult timp. Succes ! happy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te mai vindeci. Schimbă dermatologul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu se mai vindeca. Si eu am dermatita. Dar, daca mergi la mare, apa sarata face bine. Si soarele dar sa nu stai in exces la plaja. Insa, o sa reapara din nou. Eu am folosit si crema Dermovate care a fost bunicica... a avut efect dar nu pentru mult timp. Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea e ca drematita atopica nu este o boala te nasti cu ea si nu mai scapi nu o luati ca pe o boala cu care traiti dermatita atopica este o perdispunere mai mare le diferite alergii.este sinonima cu pielea foarte sensibila, intr-adevar soarele si apa sarata fac destul de bine dar provizoriu, incearca cu elocom, sau o crema emolienta pentru piele uscata este de la BIODERMA care mentine apa in piele, astfel pielea bine hidratata este mult mai rezistenta si revine catifelata.foarte buna pentru anotimpul rece...eu zic sa te interesezi si daca nu se amelioreaza sa incerci un dermatolog.succes!happy

| gabrielllle a răspuns:

Stiu cum e, si eu am aceeasi problemasad Foloseste crema pe baza de glicerina, ia vitamina A(buna pentru piele)...iar marea are si ea un efect amelioratorhappy