| tomileana a întrebat:

Pentru cat timp poti folosi pastile anti-conceptionale astfel incat sa nu-ti afecteze sanatatea (ficatul)? Cand e recomandat sa faci o pauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unele preparate cu mult estrogen (Diane, Yasmine) pot afecta ficatul, de aceea este recomandabil sa-ti faci cam de doua ori pe an teste pentru ficat. In mare, ar fi bine ca la fiecare 2 ani sa faci o intrerupere de minim 4 luni, mai bine 6. Se pare ca pentru preparatele microdozate (Logest, Minidril), pauza n-ar fi importanta, fiindca afecteaza mai putin ficatul.

8 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

mie mi-a recomandat medicul ginecolog( unul chiar bun) sa iau yasmin fara pauza pana in momentul in care ma hotarasc sa fac copii. asta s-ar putea sa fie peste vreo 5 ani...deci fiecare medic cu teoria lui.

| crisa a răspuns:

Pe net am gasit articole separate: despre pilule care ar afecta ficatul, dar si despre continuitatea lor, unde se zice ca e buna o pauza la 2 ani.
Totusi, o asftel de intrebare o poti adresa aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/
Pentru un raspuns cat mai bun.

| monicaclaudia a răspuns:

De obicei 3 luni si pauza dar medicul care ti lea prescris nu a zis nimica? daca citesti fluturasul din curie ai sa te uimesti cite lucruri gasesti scrise laughing glumeam.
Ei depinde de la pastila la pastila, dar medicul tau nu ti-a zis nimica? ei atunci as zice sa il (o) schimbi

| monicaclaudia a răspuns:

Hmm ma uimesc vad ca pina si barbati stiu sa respunda la intrebarea asta. ma felicit cu voi. dar ma intreb de ce atunci multe fete nu stiu nimica desprea metodul acesta contraceptiv. Zic eu cind ti le ordineaza te tine 1 ora medicul ca sa iti explice ce si cum. si nu se dau fara a face analizele asa ca zic :de ce nu stam atenti cind ni se explica lucrurile acestea?

| miha2010 a răspuns:

Am auzit ca dupa trei luni poti face pauza, dar le poti intrerupe si mai devreme dac nu te simti bine din cauza lor, poti incerca altceva poti intreba si aoctorul de familie!

| devilsfather a răspuns:

Cand mergi la ginecolog, medicul iti recomanda un anumit fel de pastile(anticonceptionale), depinde de ele la cat timp ar trebui sa faci pauza, poti lua si un an fara sa faci pauza, daca nu ti se face rau de la ele, depinde si de organismul fiecarei femei. Pot aparea ameteli, voma durerile de spate...etc.

| coronita a răspuns:

Stiam ca e recomandabil safaci o pauza dupa 2 ani de la inceperea folosirii lor.

| mihaela_petrovan a răspuns:

Mai, eu am citit ca ar fi un mit acesta al intreruperii o data la 2-3 ani, nu stiu ce sa zic, trebuie sa te consulti cu ginecologul.