| anonim_4396 a întrebat:

Ce pastile sunt pentru prevenirea sarcinii..Inafara de Conceptionale.

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Anticonceptionale, Foite, Sterilet, Spermicidele.
Anticonceptionalele - Administrarea se face cu 1 pastila pe zi la ora fixa
Steriletul - Se monteaza de catre ginecolog, numai poti face copii deloc.
Foite - Foitele se gasesc la farmacie sunt foi subtiri ce contin spermicide se baga in vagin inaintea actului sexual are un randament mai scazut decat anticonceptionalele.
Spermicidele - Lubrifianti pe baza de spermicid, care omoara spermatozoizii. Se aplica in vagin cat mai adanc.

| evenso a răspuns (pentru Azµre):

Este vorba de pastile nu de metode.

| Azµre a răspuns (pentru evenso):

Si i-am zis metode ca, pastile nu exista! decat anticonceptionalele si a zis ca fara si i-am exemplificat sa inteleaga

11 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Mai exista pilula de urgenta
se ia in 72 ore dupa contactul sexual neprotejat
ai grija, are o cantitate imensa de hormoni si iti amana ovulatia daca te aflai in perioada fertila, de aceea nu se ia mai mult de 2 ori pe an

evenso
| evenso a răspuns:

In afara de anticonceptionale nu exista si alta medicatie pentru a preveni sarcina.

| bunica18 a răspuns:

Mai jos ai sa gesesti un link cu multe informatii despre metodele "contraceptive" sau "avortive".
Ori esti pregatita pentru a avea o familie ori astepti momentul potrivit.

http://www.adevaruldespreavort.ro/......embrionara

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aspirina. O tii strans intre picioare.

| MissDyDee a răspuns:

In primul rand termenul de conceptionale nu inseamna acelasi lucru cu anticonceptionale! Conceptionale vine de la conceptie, faci copii chestii si anticonceptionale inseamna ca nu faci..ai auzit si tu de prefixul anti?raised eyebrows...si alte pastile in afara de anticonceptionale nu exista! Prezervativu' e cel mai sigur in orice caz!

| вяυηηєттα a răspuns:

@MissDyDee scuze am gresit Anticonceptionale.....imi cer scuze in fata ta! pentru ca am gresit! sunt om...nu sunt perfecta

| вяυηηєттα a răspuns:

Eu nu vreau Anticonceptionale deoarece stiu fete care iau..si s-au ingrasat..au mai mult par pe picioare spate etc!

| вяυηηєттα a răspuns:

Nu inteleg cu aspirina?
Unde sa o tin? Si ce efect are?
Multumesc

| Thesunraza a răspuns:

Aspirina. Tine-o intre genunchi si sigur nu ramai gravida.